Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sv. Barbora

.hermana Jaroslava Matláková .stĺpčeky .svätí sestry Hermany

Svätá Barbora je svätica, o ktorej toho veľa nevieme. Napriek tomu sa stala obľúbenou. Ak je to, čo hovoria legendy, pravda, tak pochádzala niekde z Turecka. 

Sv. Barbora Natália Ložeková / natalialozekova.sk

jej otec sa o ňu bál, a tak ju nechal zavrieť do veže. Vraj preto, aby sa dcéra nespustila alebo aby neprijala kresťanstvo. Napriek otcovým snahám však dievča prijalo kresťanstvo. Po návrate otca z obchodných ciest sa dievčina ku všetkému priznala a otec sa teda rozhodol vlastnou rukou dievča zabiť. Podarilo sa jej utiecť do hôr. Tam sa ukryla v lese, priamo v jednej skale, ktorá sa pred ňou otvorila.

Lenže peniaze v každej dobe robili svoje a finančná odmena zlákala aj chudobného pastiera. Ten za peniaze povedal otcovi, kde sa mu to dcéra ukrýva. A tak sa Barbora dostala späť k svojej rodine, kde to už bol krátky proces. Čo otec sľúbil, to splnil. Priviedol ju pred civilný tribunál a keďže sa Barbora ani tam nechcela vzdať kresťanstva, on sám ju sťal.

„Svätá Barbora je ukážkou mladého človeka, ktorý sa vie identifikovať a prijať všetky za a proti svojej viery.“

Barbora sa stala patrónkou baníkov a pomocníčkou v núdzi. Asi preto, lebo sama núdzu zažila, keď ju prenasledovala vlastná rodina.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite