Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Súd uznal vinným Filipa Rybaniča, ktorý poukázal na prepojenie Kaliňáka s Bašternákom a porušil pritom bankové tajomstvo. Dostal 3 roky podmienečne.

Sv. Václav

.hermana Jaroslava Matláková .stĺpčeky .svätí sestry Hermany

Tentoraz som si vybrala svätca, ktorý mi nie je blízky, ale mám ho rada. Zdá sa mi názorovo vyspelý a nebojácny. A je to sused. Teda štátny sused. Svätý Václav.

Sv. Václav ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

mať trinásť rokov a dostať sa na kniežací stolec je asi ťažkým bremenom. Mladý Václav sa s tým popasoval celkom dobre. Síce ešte nejaký ten rôčik zaňho potiahla jeho matka, no svoju prípravu bral predsa len dôsledne. Legendy mu pripisujú na tú dobu veľké vzdelanie – staroslovienčinu, gréčtinu a latinčinu. Sú to však skôr legendy, ktoré okrem svätca a kráľa chceli z Václava urobiť tak trochu aj mnícha. Napriek tomu sa o ňom hovorí ako o vzdelanom mužovi.

Zaujímavosťou je, že svoju politiku viedol úplne inak ako jeho otec a starý otec. Nesnažil sa bojovať a získavať nové územia, ale usiloval sa diplomatickou cestou urovnávať spory a dohadovať podmienky mieru. Samozrejme, nie všetkým sa to páčilo. Niekedy je vidina koristi viac než slovo mier či pokoj v krajine. A tak mal Václav veľa nepriateľov. Nielen vo svojom kniežatstve a za hranicami, ale aj priamo vo svojej rodine.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite