Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Jan Tříska sedel s mladíckou ležérnosťou na zábradlí Karlovho mosta a díval sa na Pražský hrad. Bol to jeho rituál pred natáčaním, ktoré sa malo začať v pondelok. Lenže spadol do rieky a na následky zomrel.

Český týždeň Tomáša Němečka ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

bola to taká divadelná smrť na pozadí najslávnejšej pražskej kulisy, že azda ani nemožno mať novinárom za zlé, ak uvažovali o hercovej samovražde. Podľa policajných záverov to však bola náhoda. Svedkovia potvrdzujú, že pôsobil úplne normálne. Keď ho ochranka mosta požiadala, aby zo súsošia českých patrónov zliezol (pády bývajú smrteľné – s výnimkou plavebných kanálov je vo Vltave pod mostom sotva meter vody), pružne zoskočil a po čase sa zase na zábradlie vrátil. Udržiaval sa v kondícii a bol na to hrdý. Posledných 35 rokov každý deň behal.

Jan Tříska mal charizmu, akú máva len pár českých hercov v každej generácii: zaujme diváka, aj keď mlčí a nehne brvou. Jeho život bol rozdelený na dva typy herectva (ako vystihla jeho kolegyňa Táňa Fischerová, ktorá s ním svedčila na svadbe Václava Havla). Romantické a záhadné v Československu 60. a 70. rokov, keď hral Rómea, Veľkého Vonta v Záhade hlavolamu alebo Radúza s Magdou Vášáryovou sťaby Mahulienou.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite