Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Jan Tříska sedel s mladíckou ležérnosťou na zábradlí Karlovho mosta a díval sa na Pražský hrad. Bol to jeho rituál pred natáčaním, ktoré sa malo začať v pondelok. Lenže spadol do rieky a na následky zomrel.

Český týždeň Tomáša Němečka ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

bola to taká divadelná smrť na pozadí najslávnejšej pražskej kulisy, že azda ani nemožno mať novinárom za zlé, ak uvažovali o hercovej samovražde. Podľa policajných záverov to však bola náhoda. Svedkovia potvrdzujú, že pôsobil úplne normálne. Keď ho ochranka mosta požiadala, aby zo súsošia českých patrónov zliezol (pády bývajú smrteľné – s výnimkou plavebných kanálov je vo Vltave pod mostom sotva meter vody), pružne zoskočil a po čase sa zase na zábradlie vrátil. Udržiaval sa v kondícii a bol na to hrdý. Posledných 35 rokov každý deň behal.

Jan Tříska mal charizmu, akú máva len pár českých hercov v každej generácii: zaujme diváka, aj keď mlčí a nehne brvou. Jeho život bol rozdelený na dva typy herectva (ako vystihla jeho kolegyňa Táňa Fischerová, ktorá s ním svedčila na svadbe Václava Havla). Romantické a záhadné v Československu 60. a 70. rokov, keď hral Rómea, Veľkého Vonta v Záhade hlavolamu alebo Radúza s Magdou Vášáryovou sťaby Mahulienou.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite