Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Voľby v Nemecku menia vládu. Socialisti po prepade končia, Merkelovej CDU-CSU zrejme vytvorí koalíciu s liberálnou FPD a Zelenými. A hoci krajná AfD narástla, nemecký volič utečencov zvládol.  Štefan Hríb

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Česká novinárka Saša Uhlová sa na pol roka dala zamestnávať za minimálnu mzdu: v nemocničnej práčovni, v hydinárni, ako pokladníčka. Teraz začala reportáže zverejňovať.

Český týždeň Tomáša Němečka Natália Ložeková / natalialozekova.sk

v Česku vzbudil jej projekt „Hrdinovia kapitalistickej práce“ predovšetkým profesijný rešpekt: po dlhom čase sa objavil dôkladne odžitý text s pohľadom zvnútra, kde je reportér čitateľovými očami, ušami, nosom, hmatom aj ústami. Zatiaľ vyšiel na ľavicovom serveri a2larm.cz prvý diel z podzemia najväčšej fakultnej nemocnice v Prahe-Motole: Uhlová v ňom opisuje roboticky monotónnu prácu, dve spoločenské triedy (zatiaľ čo zamestnankyne nemocnice majú nárok na ubytovňu, dotovaný obed v kantíne a ešte ušetria pre deti na Slovensko, brigádníčka najatá pracovnou agentúrou, ako Uhlová, dostane iba polievku), ale aj zvláštnu hrdosť.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite