Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Spoločný trh odtiaľ-potiaľ

.juraj Karpiš .stĺpčeky .iný pohľad

Nacionálni populisti ohrozujú v Európe slobodu pohybu osôb. Lenže aj socialistickí populisti ohrozujú slobodu – v najnovšom prípade slobodu pohybu tovarov a služieb.

Spoločný trh odtiaľ-potiaľ Natália Ložeková / natalialozekova.sk

francúzsky prezident Macron sa vydal na púť strednou a východnou Európou s podivnou misiou. Lobuje za smernicu, ktorá má skrátiť pobyt a podľa Financial Times aj zvýšiť platy našich vyslaných pracovníkov. A to z minimálnej mzdy rovno na úroveň francúzskych či nemeckých zamestnancov v sektore. Macron, samozrejme, tvrdí, že ide o sociálny dumping a proti takému sa oddá bojovať, všakže... Dohromady pritom vyslaní pracovníci tvoria len 0,7 percenta zamestnancov, Francúzsku, Nemecku a Belgicku však prekáža, že východoeurópski pracovníci súťažia s domácimi, a to najmä v stavebníctve.

Sociálny dumping je však iba eufemizmus pre nekonkurencieschopnosť francúzskych firiem v daných sektoroch. Tie efekty spoločného trhu, ktoré Francúzom nevyhovujú, chce preto prezident zastaviť politickým donútením. To je protekcionizmus, to je spoločný trh, ale odtiaľ-potiaľ. Návrh obmedzuje šance občanov chudobnejších členských krajín na rýchlejšie dobiehanie, toto opatrenie však vytrestá aj francúzskych spotrebiteľov, ktorým niektoré služby podražejú. 

„Čo je lepší dôkaz, než Macronom promované zvýšenie tejto mzdy, ktoré používa ako kladivo na chudobných pracovníkov z východnej Európy?“

Na Slovensku môžeme za pomoci lacnej pracovnej sily stále vyrobiť tehly, betón, sadru, škridle a tie poslať do Francúzska, kde to „zoberie prácu“ domácim producentom. Ale vraj už nemôžeme poslať ľudí, poberajúcich nižšie mzdy a platiacich nižšie odvody, aby tam tie materiály lacno pospájali a postavili z nich dom...

Ako potom namietať tunajším populistom, ktorí navrhujú zákaz dovozu lacných potravín z Nemecka alebo Francúzska?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite