Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

Dvaja mladí českí romantici zatknutí v Turecku za pomoc Kurdom nedopadli dobre. Markéta Všelichová (24) a Miroslav Farkas (30) dostali minulý týždeň 6 rokov a 3 mesiace nepodmienečne.

Český týždeň Tomáša Němečka Natália Ložeková / natalialozekova.sk

po ich zadržaní som na tomto mieste písal, že urobili všetky chyby, ktoré mohli (.týždeň č. 48/2016). Fotili sa v uniformách, podpisovali sa aj svojimi kurdskými prezývkami, všade sa fotili a všade o tom vykladali – v českých médiách i na verejných facebookových profiloch. Súd sa vôbec nemusel namáhať: dôkazov o svojej príslušnosti ku kurdským milíciám YPG, ktoré Turecko označuje za teroristov a zvyšok sveta nie (Spojené štáty im dodávajú aj ťažké zbrane), mali Všelichová a Farkas plný batoh aj mobil.

Pritom ani Turci nepochybujú, že tí dvaja boli v skutočnosti neškodní a že na moderných interbrigadistov sa len hrali. Pravým teroristom by súd mohol naložiť až 15 rokov. Všelichová má povolené návštevy rodiny, na facebook sa ďalej fotí, pričom skupinové obrázky zo ženského väzenia vyzerajú ako z dievčenského internátu (isteže Turecko chce dať najavo, že s občiankou spojeneckej krajiny v NATO zaobchádza slušne, ale aj znalci regiónu to čakali horšie). 

„Ani Turci nepochybujú, že tí dvaja boli v skutočnosti neškodní a že na moderných interbrigadistov sa len hrali.“

Pomery pritom natoľko prituhli, že v tureckej väzbe končia aj opatrnejší občania Západu: minulý týždeň bol zatknutý francúzsky novinár na voľnej nohe Loup Bureau len preto, že mal pri sebe reportážne fotky Kurdov z YPG; od februára je vo väzbe dopisovateľ nemeckého Die Welt  Deniz Yücel.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite