Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mýlil som sa

.juraj Karpiš .stĺpčeky .iný pohľad

Grécko sa vrátilo na dlhopisové trhy. V prvej emisii od roku 2014 získalo 3 miliardy eur. Predaj cenných papierov bez investičného ratingu pritom pritiahol dopyt až 6,5 miliardy eur. Čo to znamená?

Mýlil som sa Natália Ložeková / natalialozekova.sk

grécko za peniaze požičané na 5 rokov platí len 4,62 percenta. Takže? Koniec eurokrízy? Oheň v jej epicentre uhasený, viacerí otvárajú šampanské?

My si nalejme čisté víno. Grécko je stále pod ochrannou rukou veriteľov, Európskej únie, ECB a MMF. Bez ich pomoci by šlo do defaultu. Len pár týždňov dozadu schválili veritelia krajine ďalších 8,5 miliardy eur pomoci.

Dlh Grécka narástol zo 109 percent HDP v roku 2008 na neudržateľných 179 percent, z ktorých je nervózny aj samotný MMF. Pritom viac než 80 percent gréckeho dlhu vlastníme skrze spoločnú centrálnu banku, ESM a MMF aj my.

Gigantický dlh krajinu zatiaľ nebolí. Napriek jeho rastu klesli úrokové náklady na občana z 1 068 eur v roku 2008 na 524 eur v roku 2016. Dotujú to – veritelia. Ak by Slovensko platilo „grécke“ úroky, ročne by sme ušetrili 600 miliónov eur. Slovenské úrokové sadzby by, naopak, Grécko dostalo z dnešného ročného prebytku do deficitu 1,8 percenta HDP. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite