Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svätý Benedikt z Nursie

.hermana Jaroslava Matláková .stĺpčeky .svätí sestry Hermany

Benedikt z Nursie bol skvelý chlap. A tu by sa dalo skončiť. Alebo pokračovať v jeho rozsiahlom životopise, zacitovať z jeho reguly, ktorú napísal.

Svätý Benedikt z Nursie Natália Ložeková / natalialozekova.sk

nám stačí vedieť o ňom, že žil v rokoch 480 až 547. Stal sa zakladateľom západného mníšstva. A heslo, ktoré nám zanechal, znie: Ora et labora (Modli sa a pracuj). Po ňom sa nazývajú aj jeho nasledovníci – benediktíni.

A hlavne o benediktínoch by som dnes chcela. Jednoducho sa mi páči ich spôsob života. Svoje kláštory totiž stavali mimo ľudí, neboli násilnými evanjelizátormi. Žili svoj život jednoducho a verne. A ľudia si ich našli. Chodili k nim po radu akéhokoľvek druhu. Ako vyklčovať lesy, čo zasiať a kde zasiať, ako zmeniť svoj život, ako byť šťastným. Neskôr sa už ľuďom nechcelo za nimi chodiť, a tak si v okolí ich kláštorov začali stavať domčeky, aby to po dobrú radu, po modlitbu a požehnanie nemali ďaleko.

„Benediktíni žili svoj život jednoducho a verne. A ľudia si ich našli. Chodili k nim po radu akéhokoľvek druhu.“
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite