Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vláda Andreja Babiša nezískala dôveru. Predseda vlády preto musí podať demisiu. Zeman však Babiša opäť poverí zostavením vlády, pričom aj bez dôvery ho môže dlho držať pri moci.

Mária Goretti

.hermana Jaroslava Matláková .stĺpčeky .svätí sestry Hermany

Toto mladučké dievča z Talianska má hneď niekoľko prvenstiev. Bola prvou mučeníčkou, ktorá bola vyhlásená za svätú v 20. storočí. Druhé prvenstvo je tak trochu zvláštne. Pri jej svätorečení boli totiž prítomní jej vrah a jej matka.

Mária Goretti Natália Ložeková / natalialozekova.sk

kto teda bola Mária Goretti? Obyčajné dievča. Veľmi obyčajné. Mala piatich súrodencov. Ocko jej zomrel, keď mala 10 rokov. Rodina sa živila prácou na poli. Keďže Mária viedla celú domácnosť a starala sa aj o mladších súrodencov, vyzerala omnoho staršie. Mala takmer jedenásť rokov, keď išla na prvé sväté prijímanie. Večer povedala mamičke: „Budem čoraz lepšia!"

V dome, kde žili, býval aj vdovec Serenelli so synom, ktorý bol nezvládnuteľný. A možno aj zvládnuteľný bol, len vdovec, ktorý sa často pozeral na dno pohárika, si s ním nevedel poradiť.

„Keďže Mária viedla celú domácnosť a starala sa aj o mladších súrodencov, vyzerala omnoho staršie.“

A tak mladý Alessandro Serenelli pohŕdal všetkým – prácou, zákonmi, morálkou. Mal dvadsať a vo vedľajšom vchode bývalo mladé robotné dievča. Alessandro začal Márii dávať rôzne neslušné návrhy, neskôr ju otvorene vyzval, aby sa s ním vyspala. Mária ho odbila poznámkou, že to je hriech a viac sa o tom nerozprávala.

V jeden letný deň, 5. júla to bolo, ju našiel v izbičke šiť. Začal ju prehovárať s nožom v ruke. Mária opäť nereagovala.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite