Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mária Goretti

.hermana Jaroslava Matláková .stĺpčeky .svätí sestry Hermany

Toto mladučké dievča z Talianska má hneď niekoľko prvenstiev. Bola prvou mučeníčkou, ktorá bola vyhlásená za svätú v 20. storočí. Druhé prvenstvo je tak trochu zvláštne. Pri jej svätorečení boli totiž prítomní jej vrah a jej matka.

Mária Goretti Natália Ložeková / natalialozekova.sk

kto teda bola Mária Goretti? Obyčajné dievča. Veľmi obyčajné. Mala piatich súrodencov. Ocko jej zomrel, keď mala 10 rokov. Rodina sa živila prácou na poli. Keďže Mária viedla celú domácnosť a starala sa aj o mladších súrodencov, vyzerala omnoho staršie. Mala takmer jedenásť rokov, keď išla na prvé sväté prijímanie. Večer povedala mamičke: „Budem čoraz lepšia!"

V dome, kde žili, býval aj vdovec Serenelli so synom, ktorý bol nezvládnuteľný. A možno aj zvládnuteľný bol, len vdovec, ktorý sa často pozeral na dno pohárika, si s ním nevedel poradiť.

„Keďže Mária viedla celú domácnosť a starala sa aj o mladších súrodencov, vyzerala omnoho staršie.“

A tak mladý Alessandro Serenelli pohŕdal všetkým – prácou, zákonmi, morálkou. Mal dvadsať a vo vedľajšom vchode bývalo mladé robotné dievča. Alessandro začal Márii dávať rôzne neslušné návrhy, neskôr ju otvorene vyzval, aby sa s ním vyspala. Mária ho odbila poznámkou, že to je hriech a viac sa o tom nerozprávala.

V jeden letný deň, 5. júla to bolo, ju našiel v izbičke šiť. Začal ju prehovárať s nožom v ruke. Mária opäť nereagovala.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite