Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ocenenie Biela Vrana za rok 2017 bolo udelené Zuzane Hlávkovej s Pavlom Szalaiom, ktorí sa postavili podozrivým praktikám na ministerstve zahraničia, Štefanovi Strakovi za prácu s Rómami a ochranárovi Erikovi Balážovi.

Na niektorých platí len palica

.vladimír Ledecký .stĺpčeky .svet hrhovského starostu

Pán Lazorík z Krivian. Najznámejší zberateľ tradícií, milovník niekdajšieho života predkov, zbieral všetko, čo sa folklóru a našich predkov týkalo. Aj múdrosti.

Na niektorých platí len palica Natália Ložeková / natalialozekova.sk

okrem iných múdrostí mi raz hovoril, že ľudia na dedine sa delia na tri skupiny. Prvú tvoria tí, čo sa vedia o seba postarať a pomôžu aj druhým. Druhá skupina: sem-tam im treba podať pomocnú ruku, ale inak sú v pohode. Tretia je, chvalabohu, najmenšia. Ľudia z tejto skupiny nie sú schopní sa o seba postarať a pomoc, čo im dáš, zneužijú. Na tých platí len palica. Tí sa ťa musia báť. Vždy si na to spomeniem, keď sa po stýkrát snažím neúspešne pomôcť dvom rodinám, ktoré si to už naozaj nezaslúžia. Jedna z nich je rómska, druhá nerómska. Tá rómska je o niečo menej problematická.

Obaja sa volajú Štefanovia a majú ženy Margaréty. Smrdeli a zanedbaní boli dospelí aj deti, tak som im od sestričiek vybavil, aby si z charity brali šatstvo. O rok sme objavili za domom jednej rodiny v kríkoch obrovskú kopu oblečenia. Neprali. Keď sa ušpinilo, zahodili za záhradu a šli po nové. Veď zadarmo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite