Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

V druhom diele Harryho Pottera pán Weasley radí: „Nikdy never ničomu, o čom nevieš, kde to má hlavu.“ Mal na mysli magické predmety, ale platí to aj pre odpočúvania, skryté kamery a úniky zo spisov.

Český týždeň Tomáša Němečka Natália Ložeková / natalialozekova.sk

v českej májovej vládnej kríze, ktorá nakoniec viedla k odvolaniu Andreja Babiša z vlády, zohrali dôležitú úlohu zostrihané nahrávky, na ktorých miliardár a vtedajší vicepremiér úkoluje novinára MF Dnes Mareka Přibila, kedy zverejniť ktorú kauzu proti vládnej ČSSD. Boli to zle zrozumiteľné úryvky, ale mali veľmi dôverný tón: novinár sa chváli, ako má „nabité“ na ministra vnútra (jedného z Babišových protivníkov), Babiš posiela po Přibilovi odkaz manažérovi MF Dnes. Nepôsobilo to ako náhodné stretnutie, ale ako schôdzka majiteľa s mužom na špinavú prácu.

Samo zverejnenie však bolo čudné. Na svoj twitterový účet zavesil nahrávky anonym, ktorý si hovorí „skupina Júliusa Šumana“ (ide o meno riadiaceho dôstojníka ŠtB v Babišovom spise). Nahrávacie zariadenia mal pri sebe zjavne Přibil, jeho hlas znie na zázname zreteľnejšie. Ale prečo nahrával? A prečo je to tak zostrihané? A prečo to uniklo tak čudne? 

„V českej májovej vládnej kríze, ktorá nakoniec viedla k odvolaniu Andreja Babiša z vlády, zohrali dôležitú úlohu zostrihané nahrávky.“

MF Dnes aj Babiš spustili po zverejnení záchrannú PR akciu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite