Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.pravidelná dávka: Negramotná demokracia

.jakub Betinský .stĺpčeky .spoločnosť

Prezidentské voľby sa blížia a s nimi aj spoločné debaty prezidentských kandidátov. Kde boli ale doteraz? Zdá sa, že sa nedebatuje jednoducho preto, lebo by to niektorým kandidátom nepomohlo. Je to ale demokratické?

.pravidelná dávka: Negramotná demokracia

demokracia ako ihrisko a súťaž myšlienok, ako talianska piazza, kde káva chutí najlepšie vtedy, keď pri jej pití s niekým nahlas (s použitím rúk) nesúhlasíte; demokracia ako antická aténska agora, kde sa ironizujúca múdrosť snažila byť protiváhou demagógii. Prečo sa u nás takáto demokracia nekoná? Sociológ by asi povedal, že sme len súčasťou väčšieho trendu, a dáva mi to zmysel. Práca so slovom (a nemyslím len tú akademickú, pedagogickú, novinársku, spisovateľskú a pod.) a vzťah k slovu prechádzajú citeľnou hyperinfláciou. 

Keď slová stratia zmysel, stávajú sa obyčajnými vecami, predmetmi. Keď stratia svoju váhu, naberajú na novej váhe – akoby boli kamene.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite