Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.športovec víkendu: Letel hrášok vzduchom a dorovnal Bubku

.filip Olšovský .šport

Menom pripomína skôr francúzskeho mušketiera. No Armand Duplantis je športovec, spolovice Američan a z druhej Švéd, z ktorého sa v nedeľu stala hviezda skoku o žrdi.

.športovec víkendu: Letel hrášok vzduchom a dorovnal Bubku

s otcom si najprv povedali, že na to pôjdu inak než zvyšok konkurencie. Najprv si postavili dráhu aj s mäkkým doskočišťom priamo na dvore. Potom sa rozhodli pre úplný iný štýl, než akým skáče väčšina zvyšných pretekárov, a napokon si na to vybrali aj odlišnú, oveľa tvrdšiu žrď. 

„Za tri roky si zlepšil osobné maximum o 75 centimetrov, a to v disciplíne, kde má najlepšie roky ešte stále pred sebou.“

A všetko išlo podľa predstáv športovej rodiny – na mladého Armanda, prezývaného Mondo, sa svet nevedel vynadívať. Prekonával jeden rekord za druhým (dodnes drží rekord vo všetkých kategóriách od 7 do 12 rokov) a New York Times ho pred vyše rokom prirovnal k skokanskému Tigerovi Woodsovi.

No potom prišli majstrovstvá Európy a všetko sa zmenilo. Armand Duplantis sa už nemohol pripravovať na dvore – z výšok, do akých dnes skáče, by mu hrozil pád na susedný dom. Keďže na šampiónate sa skákalo na úrovni šiestich metrov, boli Duplantisovci nútení vymeniť krátko pred súťažou aj žrď.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite