Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.športovec víkendu: Hollywood na predmestí Manchesteru

.filip Olšovský .šport

V Európe vrcholia futbalové ligy. A to okrem nových majstrov jednotlivých krajín prináša aj príbehy z nižších súťaží, ktoré sú v mnohom ešte silnejšie než súboje o titul. Napríklad ten o Joeovi Thompsonovi.

.športovec víkendu: Hollywood na predmestí Manchesteru Matt Dunham/AP/SITA 28. február 2018 Londýn, Anglicko: Joe Thompson (vľavo) hrajúci za Rochdale počas zápasu proti londýnskemu futbalovému klubu Tottenham Hotspur.

keď bol malý, mama ho často budila už o štvrtej nadránom. Obliekla ho do školskej uniformy a Joe mohol spať ďalej, kým nebol čas ísť do školy. Samozrejme, mama ho mohla vychystať aj ráno, no nie vždy sa jej to podarilo. Trpela bipolárnou poruchou a vedela, že niektoré rána jednoducho nedokáže vyliezť z postele. Príliš jej nepomáhal ani manžel. Bol závislý od tvrdých drog a väčšinu Joeovho dospievania strávil aj tak vo väzení.

Joe po čase začal bývať u svojej tety v Manchesteri. Tam zas pre zmenu pre svoju tmavšiu pleť bojoval s rasizmom. Rýchlo sa mu však začalo dariť a ako deväťročného si ho vyhliadol slávny Manchester United. Keď však po niekoľkých rokoch prišlo rozhodujúce obdobie, klub mu neponúkol zmluvu. Joe sa začal potácať po menších kluboch a opäť hľadal stratené sebavedomie. To však zďaleka nebolo to najhoršie. 

„Joe Thompson dôveru svojmu klubu oplatil príbehom ako z hollywoodskeho filmu.“

Bol rok 2012 a Joe Thompson hrával tretiu najvyššiu súťaž v Anglicku za Tranmere Rovers. Darilo sa mu, no často sa na ihrisku z ničoho nič cítil unavený a musel striedať. Rozhodol sa ísť na vyšetrenie a diagnóza ho šokovala – vzácny typ rakoviny lymfatických uzlín. Thompson nastúpil na chemoterapiu a po dlhom boji s chorobou dostal v júni 2015 od lekárov vytúženú správu – rakovinu porazil. Klub mu však zmluvu nepredĺžil.

Joe sa tak opäť potácal po menších kluboch, až zakončil v Rochdale – klube na predmestí Manchesteru, kde vyrastal. Vyzeralo, že sa mu konečne podarilo naštartovať zaseknutú kariéru. Vtom ho však šokovala rutinná predsezónna zdravotná prehliadka. Lekár si na jeho hrudi všimol tmavú škvrnu a po chvíli Joeovi oznámil hroznú správu – rakovina sa vrátila. 

Joe Thompson si všetkým prešiel znova, schudol, zápasil s depresiou a pre chorobu sa nemohol vídať ani so svojou dcérou.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite