Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.športovec víkendu: Futbalista, ktorý si dobrovoľne vypustil rybník

.filip Olšovský .šport

Juana Matu poznajú fanúšikovia ako tvorivého stredopoliara, ktorý si spravil meno v anglickej lige. V nej hráva stále, no popri tom rozbieha pozoruhodnú iniciatívu, ktorá by mohla mať dopad na celý futbalový svet.

.športovec víkendu: Futbalista, ktorý si dobrovoľne vypustil rybník Martin Rickett/AP/SITA Juan Mata je španielsky futbalový stredopoliar a reprezentant hrajúci za klub Manchester United FC.

prvý raz to Juanovi Matovi napadlo v roku 2012. Mal dvadsaťštyri rokov a práve dosiahol najväčší úspech svojej futbalovej kariéry, keď s londýnskou Chelsey vyhral Ligu majstrov. On však oslavy tímu pozoroval z kúta šatne a potichu dumal nad tým, ako spontánnu radosť zhmotniť v niečom trvalejšom. Trvalo mu ďalších päť rokov, kým dal svojmu nápadu reálny rozmer. 

„Voľné dni medzi zápasmi netrávil v baroch, ale vyjednávaním s hráčmi a trénermi po celom svete.“

V auguste tohto roka predstavil Juan Mata svoju dlho pripravovanú iniciatívu Common Goal. Jej pointou je, že každý zapojený hráč či tréner odvádza zo svojho platu jedno percento do spoločného fondu, z ktorého sa financujú charity po celom svete. Pretože Matovi, členovi základnej jedenástky Manchesteru United a zároveň držiteľovi dvoch vysokoškolských titulov z madridskej univerzity, sa zdali platy vo futbale prehnané. A tak sa rozhodol, že to zmení.  

Najprv ho za nápad kritizovali. Pod jeho iniciatívu sa nepodpísal jediný z jeho spoluhráčov z anglickej ligy (pričom priemerný mesačný plat dosahuje úroveň dvesto tisíc libier) a ďalší futbalisti sa pridávali len pomaly.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.filip Olšovský .šport
.diskusia
.neprehliadnite