Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.športovec víkendu: Na bicykli okolo zemegule triaštvrťkrát

.filip Olšovský .šport

V čase, keď pomáhal tímovému lídrovi Bradleymu Wigginsovi, sa o ňom hovorilo ako o budúcom šampiónovi. Tá budúcnosť sa v prípade Chrisa Frooma naplnila v priebehu niekoľkých mesiacov. A potom prišli ešte zaujímavejšie veci.

.športovec víkendu: Na bicykli okolo zemegule triaštvrťkrát Francisco Seco/AP Photo/SITA

prvou hviezdou britského tímu Sky bol dlho Bradley Wiggins, ten najbritskejšie vyzerajúci z Britov, v roku 2012 víťaziaci tak na Tour de France, ako i na Olympiáde a na konci roka ocenený šľachtickým titulom Sir. Jeho krajan Chris Froome bol vo viacerých etapách lepší, než jeho kolega, no pokorne zostával v jeho tieni. 

Keď Wiggins po svojom triumfe uvoľnil cestu, prišla konečne šanca aj pre vtedy 27-ročného Frooma. A on sa jej chopil spôsobom, v aký neverili ani jeho najväčší fanúšikovia. Po uplynulom víkende sa zaradil k cyklistickým legendám, na ktoré s obdivom hľadí aj šľachtic Wiggins.

„Froome sa stal iba tretím cyklistom, ktorému sa podarilo v jednom ročníku zvíťaziť na Tour de France aj na Vuelte.“

Froome hneď v prvom roku ako líder tímu Sky zvíťazil na Tour de France. Tento triumf zopakoval aj v rokoch 2015, 2016 a 2017. Už to z neho spravilo šampióna, akých chodilo po svete iba pár. Okrem toho sa však Chris Froome rok čo rok pokúšal o nemožné a po troch júlových týždňoch vo Francúzsku pravidelne regeneroval aj na španielsku Vueltu – rovnako trojtýždennú a často ešte náročnejšiu (kopcovitejšiu) grandtour.

Froomovi sa aj na Vuelte pravidelne darilo, v Španielsku skončil trikrát druhý, no vyhrať dve veľké tour v jednej sezóne sa mu dlho nedarilo. Až do tohto ročníka, keď celú Vueltu úplne ovládol. Vyhral náročnú etapu na známy vrchol Cumbre del Sol i individuálnu časovku.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.filip Olšovský .šport
.diskusia
.neprehliadnite