Slováci podľahli Lotyšom po predĺžení 2:3

.sita .šport

Nemáme ešte istotu postupu do štvrťfinále.

Slováci podľahli Lotyšom po predĺžení 2:3 sita/AP Photo/Darko Vojinovic

slovenská hokejová reprezentácia ešte nemá istotu postupu do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Česku. Zisk miestenky vo vyraďovacej časti mohli spečatiť Slováci v nedeľu večer v súboji ostravskej B-skupiny proti Lotyšom, prehrali však 2:3 po samostatných nájazdoch. Zverenci trénera Craiga Ramsayho inkasovali gól v závere prvej tretiny, v tretej časti však otočili na 2:1. Najtesnejší náskok neudržali, po bezgólovom predĺžení prehrali v nájazdoch, keď v siedmej sérii rozhodol Dans Ločmelis.

V tabuľke B-skupiny majú hokejisti spod Tatier na konte 12 bodov a patrí im 4. priečka za Švédmi, Američanmi a Nemcami. Lotyši sú na 5. pozícii a na Slovákov strácajú tri body, majú však lepší vzájomný zápas. V pondelok majú Slováci voľno, v utorok o 20.20 h uzavrú svoje účinkovanie v skupine duelom proti Švédom. Lotyši ešte predtým absolvujú zápas proti Američanom. Do štvrťfinále postúpia Slováci v prípade akejkoľvek bodovej straty lotyšského výberu, no aj v prípade triumfu Lotyšov nad hráčmi USA majú šancu, ak uchmatnú Švédom aspoň bod.

V prvej tretine boli slovenskí reprezentanti omnoho aktívnejší a mali výrazne viac striel ako súper, pomohli im k tomu aj tri presilovky. Ani jednu z početných výhod však Slováci nevyužili a prišiel trest, keď Samuela Hlavaja prekonal Ralfs Freibergs. „Príčinou toho, že prehrávame, je efektivita. Musíme pokračovať v streľbe a veriť, že to tam padne. Je to škoda, že sme inkasovali, ale máme pred sebou ešte 40 minút,“ komentoval po prvej tretine obranca Michal Ivan v prenose televízie JOJ.

Gól pred koncom prvej časti hráčom Lotyšska prospel a v druhej dvadsaťminútovke mali miernu prevahu. Gól nepadol ani pri presilovke lotyšského výberu. Obaja brankári predviedli niekoľko kvalitných zákrokov. „Druhá časť bola podobná ako prvá, nemali sme však toľko presiloviek. Musíme trochu zabrať, máme ešte 20 minút na to, aby sme to otočili,“ zhodnotil autor dvoch gólov po druhej časti bek Martin Fehérváry.

Slováci sa dočkali až v tretej tretine. Už v 43. minúte pri koncovke zachoval chladnú hlavu Martin Pospíšil a bolo vyrovnané. Keď sa už zdalo, že sa do konca tretej časti skóre nezmení, prišli hneď dva góly v rozpätí 24 sekúnd. Najprv Peter Cehlárik po prihrávke od Juraja Slafkovského poslal slovenský výber do najtesnejšieho náskoku, vzápätí však Lotyši odvolali brankára Kristersa Gudlevskisa a na 2:2 vyrovnal Oskars Cibulskis. V závere ešte obhajca bronzu nevyužil veľkú šancu a muselo sa predlžovať. V extra päťminútovke gól nepadol, v nájazdoch v siedmej sérii rozhodol Dans Ločmelis.

V Ostrave sa v sobotu uskutočnil 36. vzájomný duel oboch súperov, slovenský výber zaznamenal 10. prehru a okrem toho sa zrodili aj tri remízy a 23-krát triumfovali Slováci. Tím SR podľahol hráčom Lotyšska po sérii šiestich triumfov.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2024 - Česko:

B-skupina (Ostrava):

Slovensko - Lotyšsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 43. M. Pospíšil (Regenda, Ivan), 59. Cehlárik (Slafkovský) - 19. Freibergs (Indrašis, Rihards Bukarts), 59. Cibulskis (Indrašis), rozhodujúci sam. nájazd Ločmelis

Nájazdy: L. Hudáček nedal, Abols nedal, Slafkovský 1:0, Ločmelis 1:1, M. Sukeľ nedal, Roberts Bukarts nedal, Cingel nedal, Daugaviňš nedal, Tatar nedal, Krastenbergs nedal, Daugaviňš nedal, L. Hudáček nedal, Ločmelis 1:2, Ssslafkovský nedal

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Holm (Švéd.), Vikman (Fín.) - Heffner, Hofer (obaja Nem.), 9109 divákov

Zostavy:

Slovensko: Hlavaj - Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Nemec, Koch, Grman, Golian, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - L. Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, M. Pospíšil, Regenda - Daňo, M. Sukeľ, Kudrna

Lotyšsko: Gudlevskis - Čukste, Jaks, Cibulskis, Freibergs, Komuls, Mamčics, Zile - Daugaviňš, Abols, Krastenbergs - Roberts Bukarts, Batna, Dzierkals - Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts - Tralmaks, Egle, Gavars - Laviňš

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.