vzhľadom na pásmový posun času bolo už v Moskve 9. mája, dátum, ktorý sa stal oficiálnym v ZSSR a dodnes je oficiálnym v Rusku. Rozdiel v datovaní by bol z vecného hľadiska drobnosť, stal sa však jednou zo súčastí celej symboliky nového rozdelenia Európy v novej ére.
Vojna, ktorá začala v Európe 1. septembra 1939 sa skončila. Ale druhá svetová vojna sa netýkala len Európy. V Ázii sa bojovalo predtým aj potom. Japonsko podpísalo kapituláciu až 2. septembra 1945; od čias, keď jeho vojská vtrhli do Mandžuska v roku 1931 sa udialo mnoho udalostí, ktoré sa nemenšou mierou podpísali na stave sveta, ktorý sa z druhej svetovej vojny vynoril, a ktorého dedičmi sme aj my.
kto je hlavný víťaz?
Odpoveď na otázku, kto bol hlavný víťaz druhej svetovej vojny sa komplikuje inými otázkami, s ktorými sa čiastočne aj mieša. Víťazstvo môžeme pomeriavať negatívne: koho sme porazili, čo sa tým podarilo odvrátiť? Alebo pozitívne: čo sme tým pre seba, pre svet, pre budúcnosť dosiahli? V prvom zmysle je víťazstvo jasné: porážka nacistického Nemecka je hodná oslavy; bolo to víťazstvo nad nezmerným zlom, akútnou hrozbou pre ľudstvo. Pokiaľ však ide o druhú, pozitívne formulovanú rovinu: víťazstvo bolo pre každého v niečom iné a v niečom tragické.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.