Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Gorbačov zachraňoval stratenú kauzu

.tomáš Zálešák .spoločnosť

Svet, ktorý 30. augusta opustil Michail Gorbačov, je v stave, ktorý je síce v mnohom odlišný od čias, keď sa pokúsil realizovať svoj program „perestrojky“, no v niektorých základných ohľadoch sa nezmenil. Niektoré problémy tohto sveta totiž zostávajú v základe rovnaké. Aj v tom, že sa nedajú vyriešiť žiadnymi politickými či svetsko-mocenskými pokusmi o zriadenie neba na zemi.

Gorbačov zachraňoval stratenú kauzu AP Photo/Boris Yurchenko

gorbačov bol posledný vrcholný predstaviteľ Sovietskeho zväzu a jeho režimu. Bol teda predstaviteľom ríše, za ktorej stratu ho dnes v zahraničí niekedy oslavujú, a v Rusku nenávidia. Táto ríša sa opierala o ideológiu, ktorej článkom Gorbačov veril. A akokoľvek musel svoje presvedčenia postupne revidovať, zdá sa, že niektoré ich základné prvky si zachoval aj v čase krachu režimu, ktorý sa pokúšal zachrániť liberalizujúcimi reformami. 

Gorbačov vyrástol a robil kariéru v sovietskom komunistickom režime. Bol vychovaný v jeho ideológii. V čase, keď nastupoval do funkcie generálneho tajomníka ÚV KSSZ však vedel, že „takto ďalej nemôžeme žiť“. Toto východisko akiste ešte nedávalo žiadny konkrétny, v pozitívnych termínoch uchopiteľný návod ako žiť ďalej. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite