Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Epidemiologička Alexandra Bražinová: Následky covidu-19 sú výrazné a nepriaznivé

.alexandra Bražinová .spoločnosť .duševné zdravie

Duševné zdravie je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia. Keď je niekto fyzicky fit, ale psychicky nie, nepovie o sebe, že sa cíti dobre. Telesné zdravie či jeho narušenie je dobre merateľné, mnohé ukazovatele fyzického zdravia poznáme a odborníci ich sledujú u jednotlivcov už desiatky, stovky, či v niektorých prípadoch dokonca tisíce rokov – napríklad teplota, krvný tlak, tep.

Epidemiologička Alexandra Bražinová: Následky covidu-19 sú výrazné a nepriaznivé ASER DAKIS/EYEEM/GETTY IMAGES Mnohí sa trápia s rôznymi príznakmi bez pomoci z rôznych dôvodov. Často nevedia, že to, čo prežívajú, je narušené duševné zdravie a existuje na to pomoc, nevedia, na koho sa obrátiť, alebo sa boja pomoc vyhľadať.

rozvoj diagnostických a terapeutických možností umožňuje pri telesných chorobách čím ďalej, tým presnejšie stanoviť diagnózu podľa detegovaných zmien na molekulárnej či orgánovej úrovni a cielene ju liečiť. V prípade výskytu príznakov ochorenia máme k dispozícii obrovskú batériu testov, ktoré nám umožnia stanoviť, či je človek chorý, prípadne či je vo vysokom riziku ochorieť. 

S duševným zdravím to také priamočiare nie je. Škála, kde na jednom konci je úplná duševná pohoda a na druhom konci je ťažká životná porucha, je veľmi široká. Nemáme k dispozícii jednoduchý test, ako napríklad pri cukrovke, typu: vezmem pacientovi krv z prsta, urobím biochemickú analýzu a konštatujem: Máte schizofréniu. Nástrojom na určenie diagnózy v duševnom zdraví je diagnostický rozhovor, kde sa odborník pýta pacienta na rôzne príznaky a fungovanie. Jednoduchý ukazovateľ narušeného duševného zdravia však existuje – ak príznaky, ako je napríklad strach, úzkosť, smútok, či naopak, výrazná agitovanosť narúšajú človeku jeho bežné fungovanie a bránia mu v doterajšom spôsobe existencie, je dôvod na podozrenie z duševnej poruchy. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite