Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podfuk s Ukrajincom si nikto normálny neriskne

.lucia Páchniková .spoločnosť .spoločnosť

Nelegálna práca škodí. Tomu, kto tak pracuje, tomu, kto tak zamestnáva aj celej spoločnosti. Ani Ukrajinci nie sú dosť dobrý dôvod na to, aby firmy prišli o povesť, peniaze na pokutách či rovno o biznis. Uvedomuje si to aj EÚ. Migráciu plánuje lepšie riadiť a legalizovať.

Podfuk s Ukrajincom si nikto normálny neriskne CHRISTOPHER FURLONG/GETTY IMAGES 28. apríl 2022 Berlín, Nemecko: Ukrajinská učiteľ ka a deti, ktoré utiekli z vojnou zničenej krajiny. Ukrajinci po zmene pravidiel získali rovnaké pracovnoprávne postavenie ako občania štátov EÚ.

či sa nám to páči alebo nie, Slovensko má roky problém s „čiernou prácou“. Možno práve preto vzbudil príchod Ukrajincov po vypuknutí vojny v našej krajine obavy, že nelegálne zamestnávanie naberie na obrátkach.

účinky prevencie v praxi

Príchod ľudí z Ukrajiny na slovenský trh práce, ktorý sa po utlmení vinou pandémie koronavírusu už opäť rozbehol, podľa odborníkov nepredstavuje riziko zväčšovania dlhoročného problému. Dôvodom je, že ukrajinskí migranti po príchode na Slovensko dostali štatút dočasného útočiska. Ten je výsledkom promptnej reakcie vlády aj zamestnávateľov na masívny príchod Ukrajincov na Slovensko po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajine. A hoci Ukrajina nepatrí do Európskej únie (EÚ), prichádzajúca pracovná sila z vojnou zmietanej krajiny sa na Slovensku zrovnoprávnila s ostatnými pracovníkmi. Ukrajinci po zmene pravidiel získali rovnaké pracovnoprávne postavenie ako ktorýkoľvek iný pracovník kdekoľvek v EÚ. A práve to výrazne pomohlo, aby sa vo veľkom nerozbehlo zamestnávanie bez zmluvy a riadne dohodnutých podmienok, teda bez vzniku oficálneho pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom podľa zákonníka práce.

každá minca má dve strany

Nelegálne zamestnávanie má vo všeobecnosti negatívne dosahy na pracovné aj podnikateľské prostredie, ale aj na samotných zamestnancov. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite