Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.migračný kompas: Integrácia utečencov na trhu práce

.liga za ľudské práva .spoločnosť

Zamestnanie je kľúčovou súčasťou integračného procesu utečencov. Je zásadné pre sebarealizáciu, ekonomickú samostatnosť, ale aj plnohodnotnú účasť utečencov v novej spoločnosti. Prínos, ktorí predstavujú pre hostiteľskú spoločnosť, je práve skrz ich prácu často najviditeľnejší. Právničky Ligy za ľudské práva sa pozreli detailnejšie na problémy, ktorým čelia utečenci pri vyhľadávaní a udržiavaní si zamestnania na Slovensku. V podcaste porozprávajú čo sa dozvedeli, čo by odporúčali napraviť a aké zaujímavé riešenia našli v zahraničí, ktoré by bolo vhodné zvážiť preniesť do praxe u nás.

.migračný kompas: Integrácia utečencov na trhu práce

podcast občianskeho združenia Liga za ľudské práva, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov

Hostky diskusie: Katarína Fajnorová a Monika Chaloupková, právničky Ligy za ľudské práva                     

Moderuje: Barbora Meššová, riaditeľka OZ Liga za ľudské práva

čo je to „Migračný kompas“?

podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku. 

čo je cieľom podcastu?

Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Liga za ľudské práva sa dlhodobo usiluje zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, ktorým sa v Lige aktuálne venujeme. Spolu s odborníkmi a odborníčkami sa na nich pozrieme viac zblízka. Niektoré epizódy podcastu Vám prinesú priamo hlas našich zaujímavých susediek a susedov, ktorí sa na Slovensku nenarodili, ale tu s nami žijú.

ako vznikol Migračný kompas?

Prvá séria Migračného Kompasu vznikala v rokoch 2019 a 2020 a mala 24 častí. Podcast sprevádzal ľudí rôznymi témami od základných pojmov až po rôzne expertné analýzy v oblasti migrácie, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti, ako aj ľuďmi, ktorí zdieľali svoj osobný príbeh. 

V roku 2021 spúšťame druhú sériu podcastu Migračný kompas. Priblížime vám témy, ktorým sa v Lige podrobnejšie venujeme. Zaujíma vás, či majú cudzinci možnosť čerpať sociálne dávky, alebo ako je systéme pripravený, keď nastupuje do slovenskej školy dieťa, ktoré nehovorí dostatočne alebo vôbec po slovensky? Niektoré epizódy podcastu Vám prinesú priamo hlas našich zaujímavých susediek a susedov, ktorí sa na Slovensku nenarodili, ale tu s nami žijú. S nami si môžete vypočuť ich príbeh.

Podcast Migračný kompas pripravujeme v spolupráci s EITD Studio - Nová Cvernovka.

Túto epizódu sme nahrávali online, ospravedlňujeme sa za miestami zníženú kvalitu zvuku.

Výskumnú štúdiu nájdete tu:  https://bit.ly/trhpraceutecenci 

Refugee Labour Kit: https://bit.ly/labourkit 

Leták pre zamestnávateľov: https://bit.ly/zamestnatutecenca  

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite