Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Sila pôstu a samoty

.týždeň .spoločnosť .fenomén

Popolcovou stredou sa začína pôst, ktorý je pre kresťanov prípravou na Veľkú noc. Pôst pozná väčšina náboženstiev. Má dlhú tradíciu. Spolu s dočasnou izoláciou býval súčasťou iniciačných rituálov. Čím je dnes? Aj o tom budeme uvažovať na nasledujúcich stranách.

Sila pôstu a samoty
Briton Riviere: Pokušenie v púšti, 1898. Predtým, ako mal ježiš naplniť svoje poslanie, odišiel do púšte, kde sa postil 40 dní a nocí v tichu, ústraní a motlitbe. Na konci ho trikrát pokúšal diabol, ktorý ho vyzýval, aby zneužil svoju moc.

OBSAH

Biskup Dovala: Teraz, v čase pandémie, mnohí vytriezveli z predstavy, že sme páni tvorstva a všetko máme v rukách .štefan Chrappa
Pôst – smutná askéza alebo cesta k slobode? .jozef Husovský
Taký normálny pôst .ján Hroboň
L

Biskup Dovala: Teraz, v čase pandémie, mnohí vytriezveli z predstavy, že sme páni tvorstva a všetko máme v rukách

.štefan Chrappa .spoločnosť

Pôst je záležitosťou slobody. Je viditeľným manifestom toho, že nás nič nezväzuje, že nad nami nemá nikto moc. Ako ho žiť v hluku sveta, keď sme zahltení vecami, správami a vzťahmi, ktoré nás presviedčajú, že bez nich nemôžeme byť? Aj o tom sa rozprávame s husitským biskupom Jurajom Jordánom Dovalom.

pre kresťanov sa začína pôst. Aká je jeho podstata?

Podstata pôstu je duchovná očista, pokánie a prehĺbenie vzťahu s Bohom. Možno to znie paradoxne, veď väčšina ľudí ma zafixované, že v pôste by si v piatok nemali dať svoj obľúbený rezeň a je to vyriešené. Ale to je zredukovaný, až skarikovaný pohľad. V kresťanskej tradícii bol pôst vždy chápaný ako umenšovanie svojho ega, krotenie hnevu, závisti a ostatných vášní. Ďalej vyhýbanie sa „jedom jazyka“, ako sú príkre slová, ohováranie a šírenie nepriateľstva. Cirkevní otcovia priamo varovali: zbytočne sa postíš telom, ak sa zároveň nepostíš duchovne a srdcom. Ako najlepšiu formu pôstu odporúčali konať dobro, umenšovať svoje potreby a pomáhať druhým. Samozrejme odoprenie mäsitých pokrmov, a nielen v piatok, patrilo k tomu. 

pôsty poznajú všetky náboženstvá. Kde sa zobralo toto spoločné nastavenie duchovnosti?

Pôst má starobylú a predkresťanskú tradíciu. Je hlboko zakorenený v joge, hinduistických systémoch, v budhizme aj v islame. Je mi ľúto, že kresťanstvo postupne stratilo tento poklad, ktorý nám bol vlastný a dnes je v západných cirkvách skôr reliktom než reálnou praxou. Poctivý starokresťanský pôst prežil len u pravoslávnych a gréckokatolíkov. Je to bezpochyby spôsobené nadbytkom a rozmaznanosťou našej euro-americkej civilizácie. Sme utopení v konzume. To nás však neospravedlňuje. Veď sila askézy vyniká práve tam, kde máme dostatok, ale my sa uskromníme. Dnes už vôbec nechápeme, čo hovoril sv. Ján Zlatoústy svojim veriacim, že aj oni sú mnísi, len žijú vo vzťahoch a v rodinách. Preto majú denne meditovať, modliť sa, žiť asketicky, rozvíjať bdelosť, láskavosť a klásť na seba duchovné nároky. To, že všetky relevantné duchovné smery majú pôst ako trvalú súčasť spirituálneho napredovania, ukazuje na jeho obrovskú hodnotu.  

James Tissot: Pokúšanie Ježiša v púšti, 1886-94. Diabol ako pustovník ho vyzýva, aby premenil kamene na chlieb.wikimedia commonsJames Tissot: Pokúšanie Ježiša v púšti, 1886-94. Diabol ako pustovník ho vyzýva, aby premenil kamene na chlieb.

pôst býval súčasťou  iniciácie. Ježiš predtým, ako išiel naplniť poslanie svojho života, 40 dní sa postil.

Pôst skutočne je súčasťou iniciácie. Ježiš Kristus je nám vzorom. Práve v jeho osobe vidíme, ako sa prepájajú dve cesty: mystika a učiteľa, askétu a sprievodcu životom. Je to ideál, na ktorý nadviazala starokresťanská tradícia v hesle sv. Benedikta z Nursie: ora et labora, modli sa a pracuj. Neskôr v stredoveku: akcia a kontemplácia. Kristus trávil čas v tichu, ústraní, modlitbe, a potom šiel medzi ľudí, aby svojím učením celý svet prenášal do krásy Božieho svetla. Postil sa na púšti, ale aj sedel s prostitútkami a colníkmi za jedným stolom a počúval ich príbehy. Ako Syn Boží a vtelený Logos nám ukázal cestu jednoty modlitby a praxe. V tom je tajomstvo Boha, pôsobí zázraky v každom lístku na strome, v každom mravčekovi a v každej bunke v tele. My sa to máme učiť objavovať a žasnúť. 

pôst sa zvládnuť dá, ale v Ježišovom prípade na konci pôstu prichádzajú pokušenia. Útočia na to najľudskejšie, na ego, na žalúdok, na telo.  Ako bojovať s

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite