Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko končí na futbalových ME. So Španielskom prehralo 0:5.

Nový Zéland zlegalizoval eutanáziu. Ako by sa s touto otázkou popasovalo Slovensko?

.hana Štefánková .spoločnosť

Novozélanďania sa v referende vyslovili za legalizáciu eutanázie. Krajina sa tak pridá k úzkemu okruhu štátov, ktoré eutanáziu povoľujú. Slovensko k nim nepatrí. Ako to u nás vyzerá a existuje nejaká nádej na zmenu?

Nový Zéland zlegalizoval eutanáziu. Ako by sa s touto otázkou popasovalo Slovensko? SITA/AP Photo/Paul White Protestujúci s transparentom proti legalizácii eutanázie pred španielskym parlamentom.

nárok na eutanáziu (vedomé ukončenie života, o ktoré môže požiadať nevyliečiteľne chorý človek, pozn. red.) na Novom Zélande by mali mať pacienti, ktorým neostáva viac než šesť mesiacov života a trpia neznesiteľnými bolesťami, od ktorých sa im nedá nijako uľaviť. Smrtiacu látku by si mohli aplikovať sami, alebo by im pomohol lekár či zdravotná sestra. Znie to pomerne rozumne a humánne, v prípade Nového Zélandu až očakávane. Prečo?

krajina oviec a Pána prsteňov

Nový Zéland je celosvetovo vnímaný ako veľmi pokroková, otvorená a liberálna krajina s ukážkovým reprezentantom empatickej, „ľudskej“ premiérky, ktorej záleží nie len na zvyšujúcej sa ekonomickej prosperite, ale hlavne na zvyšujúcej sa životnej úrovni obyvateľov. Spokojnosť s jej vládou a životom na Novom Zélande dokazuje aj umiestnenie krajiny v rebríčku „najšťastnejších“ štátov na ôsmom mieste, siedmykrát po sebe a ako jediný štát mimo Európy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite