Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zsolt Gál: Sme opakovane svedkami štátnych zlyhaní

.zsolt Gál .spoločnosť .neparlamentná alternatíva

Boj proti pandémii čoraz viac naráža na nedostatok oddelení, lôžok, ale najmä personálu v slovenskom zdravotníctve. Nie div, naše zdravotníctvo sa za posledných takmer 15 rokov nikam neposunulo, napriek často celkom priaznivým podmienkam. Víziu a komplexný reformný plán tu mal naposledy minister Rudolf Zajac. Odvtedy v zásade nič.

Zsolt Gál: Sme opakovane svedkami štátnych zlyhaní SITA/Branislav Bibel Zsolt Gál (vľavo)

politiku smeráckych vlád charakterizovalo riešenie pseudoproblémov: snaha o zákaz zisku zdravotných poisťovní (nepodarilo sa), o vytvorenie jedinej štátnej poisťovne (nepodarilo sa) o postavenie novej veľkej štátnej nemocnice (nepodarilo sa). Ale aspoň bolo o čom hovoriť... Snažili sa riešiť aj reálne problémy, no buď zlým spôsobom alebo bez politickej podpory zhora, a tak snaha o zavedenie tvrdých rozpočtových obmedzení administratívnymi prostriedkami sa tiež nepodarila, podobne ako „stratifikácia“, čiže racionalizácia siete nemocníc. Čo sa úspešne podarilo udržať pri chode, bola najmä korupcia, klientelizmus a rodinkárstvo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite