Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Môže byť krátky film dobrý film? A prečo je dobré si ho pozrieť

.danka Sláviková .spoločnosť

Krátke filmy majú svoju kategóriu na každom veľkom filmovom festivale, cestujú po svete a získavajú Oscary, Zlaté palmy alebo Zlaté medvede. Je mylné myslieť si, že ide len o študentskú tvorbu, práve naopak, krátkemu filmu sa venujú aj dávno promovaní svetoví profesionáli.

Môže byť krátky film dobrý film? A prečo je dobré si ho pozrieť inet

krátky film nie je iba atrakciou, do ktorej sa Slovensku kvôli takmer nenávratnej investícii veľmi investovať nechce, ale môže pôsobiť ako štartér medzinárodného úspechu. Americký režisér Damien Chazelle nakrútil v roku 2013 osemnásťminútový film Whiplash, ktorý bol len výňatkom z jeho celovečerného scenára. 

Chazelle vôbec neplánoval nakrútiť krátky film, pripravený mal celovečerný scenár, no nastali problémy s investormi a jeho realizáciu. Rozhodol sa použiť nezvyčajnú stratégiu a vytvoril z celovečerného scenára krátku ochutnávku svojho nápadu a atmosféry, ktorá mala presvedčiť ľudí, že jeho film bude kvalitnou psychologickou sondou, do ktorej sa oplatí investovať peniaze. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite