Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.uč sa doma. 24 videí pre školákov aj dospelých

.redakcia .spoločnosť

.týždeň vám v spolupráci s projektom zmudri.sk prináša sériu vzdelávacích videí. Fyzika, geografia, občianska výchova, dejepis i slovenčina. Päť predmetov v 24 pútavých videách pre žiakov aj dospelých. Špeciálne kvôli koronavírusu a zatvoreným školám sme ich všetky odomkli.

.uč sa doma. 24 videí pre školákov aj dospelých

OBSAH

FYZIKA
DEJEPIS
GEOGRAFIA
OBČIANSKA VÝCHOVA
SLOVENČINA
L

FYZIKA

.spoločnosť

Ako meriame elektrinu a čo to vlastne je? Ako vynašli teplomer a čo stálo pri zrode modernej vedy? Meteorický roj i misia na Mars.

z videí v sekcii Fyzika sa dozviete: 

 • čo stálo za zrodom modernej vedy,
 • ako sa meria a funguje elektrina,
 • ako vynašli teplomer,
 • čo sú to farby,
 • všetko o meteoroch,
 • i to, ako vyzerá simulovaná misia na Mars.

zvedavá veda Martina Mojžiša: Vedro a zrod modernej vedy

Kedy a ako vlastne vznikla moderná veda? A ktorý vedecký prístroj stál pri jej zrode?

zvedavá veda Martina Mojžiša: Sklíčko a svet za ním

Cez okenné sklo vidíme tak, akoby tam ani nebolo. Cez iné sklo vidíme ešte lepšie.

zvedavá veda Martina Mojžiša: Merkúr v rúrke

Čo všetko sme sa dozvedeli o svete, keď sme do vhodnej rúrky uzavreli vhodný kov? Prekvapujúco veľa vecí.

zvedavá veda Martina Mojžiša: Dúha za mrežami

Čiernobiely svet má svoj pôvab, ale predsa len – farba je farba. Prinajmenšom veda by bola bez farieb oveľa chudobnejšia.

zvedavá veda Martina Mojžiša: Drôtik

Čo je elektrina a ako ju meriame? Opačne sa treba pýtať. Ako meriame elektrinu a čo to vlastne je?

všetko o meteoroch

O tom, ako vzniká meteorický roj a kde ho možno najlepšie sledovať, sme sa rozprávali s dvoma astronómami.

simulovaná misia na Mars

Astrobiologička Michaela Musilová velí simulovanej misii na Mars. Ako sa žije v sterilnom habitate a prečo sa najviac teší na listy špenátu? 

L

DEJEPIS

.spoločnosť

Slovensko po 2. svetovej vojne, Pražská jar, Nežná revolúcia a divoké deväťdesiate roky. Spoznajte novodobé dejiny Slovenska. Ukážeme vám tiež najlepšie pamiatky sveta.

z videí v sekcii Dejepis sa dozviete:

 • ako sa komunisti dostali po druhej svetovej vojne k moci,
 • čo sa dialo v roku 1968 a ako vyzerala okupácia,
 • ako sme si v '89 vybojovali slobodu,
 • prečo bolo Slovensko označené ako „čierna diera na mape Európy“,
 • aj to, aké sú top pamiatky sveta.

zmúdri: Ako sa komunisti dostali k moci?

Každá historická udalosť ovplyvnila to, ako vyzerá naša spoločnosť dnes a ako si tu žijeme. Je možné, že ste sa s udalosťami za posledných 70 rokov na dejepise ešte nestretli.

zmúdri: Prečo k nám prišla vojenská invázia?

Ako vyzerala Pražská jar v roku 1968? O čo šlo vtedajším československým politikom a prečo na to Moskva zareagovala riadenou inváziou vojsk na naše územie?

zmúdri: Čo sa naozaj stalo 17. novembra 1989?

Píše sa rok 1989. Komunistické režimy sa začali naprieč krajinami vo východnom bloku pomaly rúcať. Prečo je to tak významná historická udalosť, o ktorej sa všade hovorí?

zmúdri: Prečo boli na Slovensku 90. roky temné časy?

Divoká privatizácia, mafia, výbuchy áut, mečiarizmus. Sloboda a delenie štátu priniesli aj takéto časy, s ktorými musela demokratická spoločnosť intenzívne zápasiť. Z niektorých udalostí 90. rokov sa Slovensko spamätáva dodnes. 

na cestách: Najlepšie pamiatky sveta

Precestujte s nami desať pamiatok sveta, ktoré ľudí neprestávajú fascinovať. Objavte príbehy, ktoré sa za nimi skrývajú a naučte sa niečo viac o histórii.

L

GEOGRAFIA

.spoločnosť

Geografia je všade navôkol a môže byť aj u vás doma. Stačí sa zapozerať.

z videí v sekcii Geografia sa dozviete:

 • aké sú vzťahy medzi strednou Európou a Čínou, 
 • o čo ide komunistom z Pekingu,
 • aká je stredná Európa 30 rokov po páde železnej opony,
 • ako to v skutočnosti vyzerá v Sýrii či na Donbase,
 • no i detailné pohľady na Sumatru, Bali, Škótsko či Maroko.

glóbus: Vedia naši politici a lídri z V4, o čo naozaj ide komunistom z Pekingu? 

Z Číny sa stala veľmoc a Si Ťin-pchingov režim túži po väčšom vplyve vo svete. Na Novú hodvábnu cestu komunisti zlákali aj Európu. Ako politické strany na Slovensku vnímajú Čínu? Ako je to v Česku, Maďarsku a Poľsku? Vieme sa brániť pred čínskou propagandou?

Matúš Dávid/Peter Toman

glóbus: Západ vs. Východ. Aká je stredná a východná Európa 30 rokov po páde železnej opony?

Slováci sú radi, že patria do EÚ a NATO, no stále sa obzerajú aj na Východ. Čo nás tam ťahá a prečo vnímame USA ako väčšiu hrozbu než Rusko? Vieme, kam chceme patriť? Nielen geopolitické názory obyvateľov krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska, Rumunska a Bulharska prináša správa GLOBSEC Trends 2019.

Matúš Dávid/Peter Toman

glóbus: Na frontovej línii s Jurajom Mravcom. Ako nakrúcal vojnu na Donbase a boje proti teroristickej organizácii Islamský štát

Spoza objektívu sledoval konflikt na východe Ukrajiny, veľkú bitku o iracký Mosul aj ťažké boje proti teroristom z Islamského štátu. S fotoaparátom či kamerou sa neraz pohyboval na hrane medzi životom a smrťou. Slovenský dokumentarista, ktorý nechce, aby sme zabúdali na hrôzy prichádzajúce s vojnou.

Matúš Dávid/Peter Toman

BUBO cestovanie: Sumatra, Jáva, Bali

Spoznajte úžasnú trojicu indonézskych ostrovov v rozprávaní BUBO sprievodcu Tomáša Horňáka. Cez rovníkový prales Sumatry vystúpime na sopku Sibayak, zažijeme stretnutia s orangutanmi, kontrastnú Jakartu, atmosféru najväčšieho hinduistického chrámového komplexu v Indonézii aj budhistický Borobudur, východ slnka nad Bromom a na záver pohodu na božskom Bali.

BUBO cestovanie: Škótsko

Krajina tisícich hradov, starých škótskych rodov, drsnej vysočiny, duchov a príšer. Kde už len muži nosia sukne, jedia chlpaté kravy a pijú živú vodu? Romantická cesta západným a východným pobrežím, kde vznikali legendy o vodných koňoch a drakoch. A na záver pobyt v jednom z najkrajších miest Európy, ktorým Edinburg rozhodne je. Škótsko je príkladom, že Európa určite nie je opozeraná a sú tu stále exotické miesta, kam nemusíte letieť 8 hodín. 

BUBO cestovanie: Maroko

Vstupná brána do Afriky, v minulosti cieľ tisícok karaván čierneho kontinentu a najmocnejších národov stredomoria. Vonia korením, chutí ako sladký mätový čaj a vyzerá ako z rozprávky. 

Neprístupná Sahara, najvyššie vrchy pohoria Atlas, malebné berberské dediny, púštne opevnenia ľudí, ktorí túto časť sveta obývajú odpradávna a nemajú v úmysle to meniť. Nekompromisní obchodníci vo Fése, krotitelia hadov v Marrakeshi, elegantní Casablančania, ale aj kultúra púštnych nomádov. Večerná prechádzka po dunách Sahary aj kšefty v najužších uličkách, aké ste kedy videli.

L

OBČIANSKA VÝCHOVA

.spoločnosť

Európska komisia, europarlament, Brusel, Štrasburg. Točia sa vám z toho všetkého žlté hviezdičky pred očami? Náš kurz vám pomôže pochopiť tento komplikovaný európsky svet. Stručne sa tiež pozrieme na to, či nás v prípade núdze ochráni NATO a poradíme triky na lepšiu argumentáciu či rozvoj kritického myslenia.

z videí v sekcii Občianska výchova sa dozviete:

 • ako správne čítať štatistiky o koronavíruse,
 • ako funguje EÚ a NATO,
 • ako úspešne bojovať proti hoaxom a nenávisti na internete,
 • aj to, prečo vám kritické myslenie zlepší život.

zmúdri: Ako sa nenechať oklamať grafmi o korone

Ako správne čítať štatistiky? Ľudia niekedy grafy a modely dajú dokopy tak, aby zavádzali a miatli a aby nimi dosiahli svoj cieľ. Vďaka tomuto videu sa v nich budete vedieť orientovať o niečo lepšie.

zmúdri: Ako funguje EÚ a ochráni nás NATO?

Európska komisia, Európska rada, europarlament, Brusel, Štrasburg. Točia sa vám z toho všetkého žlté hviezdičky pred očami? Náš kurz vám pomôže pochopiť tento komplikovaný európsky svet. Stručne sa tiež pozrieme na to, či nás v prípade núdze ochráni NATO.

zmúdri: Ako bojovať proti hoaxom 

Hoaxy môžu narobiť obrovské škody v spoločnosti. Ľudia kvôli nim žijú v strachu, nenávidia iných, hádajú sa s najbližšími, krivo odsudzujú. Ako rozoznať hoaxy a konšpiračné teórie na internete?

zmúdri: Kritické myslenie a lepší život 

Ako sa dá zlepšiť vlastné kritické myslenie? Ako správne argumentovať a nenechať sebou manipulovať? A ako diskutovať s niekým, kto verí v konšpiračné teórie?

L

SLOVENČINA

.spoločnosť

Ako si napísať dobrý životopis a zvládnuť pohovor? Dva návody, ako vyniknúť medzi rovesníkmi a nájsť si dobrú brigádu.

z videí v sekcii Slovenčina sa dozviete: 

 • ako si napísať dobrý životopis,
 • ako vyniknúť medzi masou rovesníkov,
 • aj to, ako si nájsť dobrú brigádu a zvládnuť pohovor.

zmúdri: ako na dobrý životopis

Ako vyniknúť medzi masou rovesníkov a úspešne predať svoje schopnosti? Aké najčastejšie chyby ľudia pri písaní životopisu robia?

zmúdri: ako zvládnuť pohovor

Nájsť si brigádu nie je jednoduchá úloha. My ti pomôžeme hravo zvládnuť pohovor a nájsť odpovede na 5 najčastejších otázok, ktoré sa ťa môžu opýtať.

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite