Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Stíhačky, SNS a záujem Slovenska

.jaroslav Naď .spoločnosť

Tak som si s obrovským záujmom prečítal dlhoočakávanú „analýzu“​ MO SR, ktorú predložili ako podklad na výber F16. Pripájam pár mojich bodov.

Stíhačky, SNS a záujem Slovenska Vadim Ghirda/AP/SITA Vláda dnes schválila nákup stíhačiek F-16 za dve miliardy eur, ktorý bol v medzirezortnom pripomienkovaní dva dni.

ak na tomto robilo súčasné vedenie MO SR vyše dvoch rokov, ako tvrdia, tak to je naozaj na plač. Úplná absurdita na úrovni slabšej bakalárskej práce. Prečo?

 • slabučká pseudoanalýza s jasným tendenčným cieľom vyzdvihnúť výhody F16 a potlačiť výhody Gripenov
 • tendenčne napísané celé časti vrátane subjektívnych hodnotení v znení: „F16 bude viac ako vyrovnaným lietadlom pre lietadlá 5. generácie“ to už sú naozaj chuťovky. Američania teda radšej tie F35 prestanú asi robiť , keď sú vlastne F16 ešte lepšie...
 • prečo na rozdiel napríklad od ČR, kde sa verejne o ponuke Švédov na prenájom Gripenov rok verejne a odborne diskutovalo o úplných podrobnostiach, my sme vyvesili 12 hodín (!!!) pred rozhodovaním trápny pamflet na internet? Len a len preto, aby sa to nedalo celé roztrhať na kúsky...
 • prečo bolo medzirezortné pripomienkovanie zvolané na dva (!!!) pracovné dni? Dva dni pri dvojmiliardovom nákupe techniky na 30-40 rokov?
 • ako je možné, že v dokumente Dlhodobý plán OSSR do 2030... je vyčlenených na túto akvizíciu 1,1 mld eur a toto bude stáť vyše dvoch miliárd? Kde udělali soudruzi z SNS chybu?
 • ako je možné, že o takejto obrovskej akvizícii nerokoval ani Výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR?
 • prečo MO SR nepriznalo v „analýze“, že nám NATO odporúča nerealizovať takúto akvizíciu, ale sústrediť sa na budovanie ťažkej brigády?

A teraz pár zaujímavostí zo samotného dokumentu:

 • prečo v dokumente neuvádzame, aké úlohy máme ambíciu vykonávať s novými supersonikmi? Spomína sa iba ochrana nášho územia a Baltov v rámci operácie NATO na ochranu ich vzdušného priestoru. No na to aj Česi bežne používajú Gripeny. Ak chceme F16, budeme ich nasadzovať do bojov vysokej intenzity, aby sme využili ich v niektorých aspektoch objektívne výhodnejšie bojové parametre? Pôjdeme s nimi do Sýrie, Iraku, Afganistanu? Alebo budeme mať opäť raz superdrahé a fancy stroje ako vrtuľníky BlackHawk a budeme ich ukazovať na dňoch detí s OS SR, lebo nebudeme vedieť využiť ich potenciál a ani zaplatiť ich výbavu?
 • prečo MO SR neuviedlo, že operácia NATO v Líbyi bola do veľkej miery zrealizovaná s lietadlami Gripen C/D? Dokument spomína iba rozsiahle skúsenosti s nasadením F16 do operácii. Pravda je taká, že tá verzia F16, ktorú my ideme kupovať, teda block 70, ešte nie je zavedená nikde. Teda nikto ju nemá. Logicky, nemohla byť teda nasadená do operácií.
 • prečo MO SR utajilo cenu, keď všade vo svete, opakujem VŠADE, sa bežne zverejňuje? To nestojí SNS občan za to, aby mu povedala, kde dá dve miliardy eur zo svojich daní?
 • prečo v dokumente nenájdeme náklady na životný cyklus, teda minimálne na 25-30 rokov? Nevychádzajú vhodne?
 • prečo v dokumente nikde nenájdeme náklady na letovú hodinu? Nevychádzajú vhodne?
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite