Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Za slušné Slovensko: Na Slovensku sa rozpútalo morálne peklo

.frédérique Hazéová .spoločnosť

Účastníci ôsmeho pochodu Za slušné Slovensko sa v piatok zhromaždili pred Úradom vlády, odkiaľ sa presunuli na Námestie SNP. Tam ich čakali farmári, ktorí týmto ukončili svoj niekoľkodňový protest.

Za slušné Slovensko: Na Slovensku sa rozpútalo morálne peklo Branislav Bibel/SITA Ôsmy pochod Za slušné Slovensko upozornil aj na nespravodlivé zaobchádzanie s farmármi.

pochod Za slušné Slovensko sa v piatok začal pred Úradom vlády SR. Odtiaľ demonštranti pokračovali na Námestie SNP. Predtým sa však ešte zastavili na Obchodnej ulici, na mieste, kde došlo k napadnutiu Henryho Johna Acorda.

Na Námestí SNP už demonštrantov čakali farmári, ktorí do Bratislavy prišli v rámci protestnej jazdy na traktoroch. Dnes ukončujú svoj protest a vrátia sa domov, na východné a stredné Slovensko. 

„Včera uplynuli štyri mesiace od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ oslovila demonštrujúcich Karolína Farská. „Vražda dvoch mladých ľudí stále nie je vyšetrená.“

„Namiesto toho stále vychádzajú na povrch nové pochybenia pri vyšetrovaní. Nezabúdajme na to, o čom Ján písal,“ doplnil Juraj Šeliga. 

Sledujte naživo priamy prenos z demonštrácie Za slušné Slovensko:

Ôsmy pochod Za slušné Slovensko upozornil aj na nespravodlivosť, s ktorou sa opakovane stretávajú slovenskí farmári. „Sme svedkami toho, ako sú farmári roky utláčaní a okrádaní. Ministerstvo hospodárstva na čele s ministerkou Matečnou ignorujú ich prosby o pomoc,“ vyhlásila Karolína Farská z pódia na Námestí SNP.

Gabriela Matečná na tlačovej besede v stredu naznačila, že farmári v skutočnosti nemajú reálny dôvod na protesty. Organizátori protestov Za slušné Slovensko na to majú iný názor. „Politici sa tvária, že sa nič nedeje. Ale deje. Vidíte tie traktory? Sú toho dôkazom,“ vyhlásil Šeliga.

„Ulica začne vládnuť vtedy, keď nevládnu tí, čo vládnuť majú.“

Prví z protestujúcich farmárov do Bratislavy dorazili v utorok. Jednou z ich prvých požiadaviek bola žiadosť o stretnutie s predsedom vlády Petrom Pellegrinim. K stretnutiu však v nasledujúcich dňoch nedošlo. 

„Prezident si našiel čas, predseda parlamentu si našiel čas, ale vláda na čele s premiérom je ticho a stále sa vyhovára,“ apeloval Juraj Šeliga. 

Na proteste kolovala petícia za referendum o predčasných voľbách.

Na bratislavskom Námestí SNP sa k pochodujúcim pridalo asi 50 farmárov.Branislav Bibel/SITANa bratislavskom Námestí SNP sa k pochodujúcim pridalo asi 50 farmárov.

Na námestí zaznel aj list od Márie Kuciakovej, ktorý prečítala herečka Petra Polnišová. Sestra zavraždeného Jána Kuciaka demonštrujúcich aj organizátorov povzbudila, aby sa nevzdávali. 

Organizátori pochodu Za slušné Slovensko opäť upozornili aj na situáciu vo verejnoprávnom telerozhlase. „Odmietame normalizáciu, ktorá prebieha v RTVS. Opakujeme ešte raz. Pán Rezník a pán Danko, RTVS vám nepatrí,“ vyhlásila Karolína Farská. Za novinárov na pódiu vystúpila investigatívna novinárka Xénia Makarová, bývalá kolegyňa Jána Kuciaka. 

„Bývalý premiér Robert Fico naďalej vládne. A klame v priamom prenose.“

Makarová upozornila na kauzu, ktorá podľa nej výrazne ilustruje stav spravodlivosti na Slovensku. Zariadenie Čistý deň, ktorému bola odobratá akreditácia, totiž stále funguje.

Na pódium sa opäť postavili aj herci. K mikrofónu za nich pristúpil režisér a herec Martin Huba. „Sme spoločenstvo, ktoré drží kontinuitu túžby po slušnosti,“ oslovil demonštrantov Huba. Vláda sa podľa neho vysmieva protestom s otázkou, či budú krajine vládnuť ulica a herci. „Ulica začne vládnuť vtedy, keď nevládnu tí, čo vládnuť majú,“ odpovedal na posmešky Martin Huba. 

„Farmári nešli tých 500 kilometrov na traktoroch, lebo sa chceli povoziť. Pocítili obrovskú bezmocnosť voči mafiánskym praktikám štátu, lebo im bola kradnutá zem!“ podporil Martin Huba farmárov, ktorí prišli aj na Námestie SNP.

Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko kráčajú cez Obchodnú ulicu.Branislav Bibel/SITAÚčastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko kráčajú cez Obchodnú ulicu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite