Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

AD Marcel Klimek: Pervezné priame platby v poľnohospodárstve

.juraj Brecko .spoločnosť .listy

V posledných rokoch je medzi agropodnikateľmi veľký záujem o prenájom pôdy. Súvisí to so štedrými agrodotáciami. Marcel Klimek uvádza vo svojom článku: „Štát prenajíma súkromným obchodným spoločnostiam či družstvám jeden hektár poľnohospodárskej pôdy v priemere za 30 eur.“

Výška prenájmu ma veľmi zarazila. Náš cirkevný zbor má v katastri obce Tušice cca 16,5 hektára ornej pôdy. V roku 2016  sa končila päťročná nájomná zmluva na tieto pozemky. O prenájom týchto pozemkov mali záujem piati agropodnikatelia z regiónu. Tento veľký záujem bol z toho dôvodu, že 16 hektárov ornej pôdy je vraj už slušná výmera, o ktorú sa oplatí zabojovať.  Malí vlastníci, ktorí majú len zopár hektárov pôdy, nemajú možnosť takého výberu, lebo dva či tri hektáre nie sú pre agropodnikateľov až také zaujímavé. Ale 16,5 hektára je už iná kategória. V zbore sme sa rozhodli pre transparentný výber nájomcu  a zorganizovali sme medzi danými piatimi záujemcami jednoduchú aukciu, tvárou v tvár. Vyvolávacia  cena nájmu bola 100 eur za 1 ha, nakoniec sa však vyšplhala na podstatne vyššiu sumu.

Táto aukcia priniesla prínos aj pre štát. Daň z príjmu  z tohto nájmu je priamo úmerne tiež podstatne vyššia. Z pozemkov nášho zboru má štát oveľa väčší úžitok ako z pozemkov, ktoré sám prenajíma.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite