Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Aj pamiatky na dedinách majú rovnaký problém ako tie v Bratislave. Nekultúrnych vlastníkov

.denisa Gdovinová .spoločnosť

Príbeh skrytej a polorozpadnutej národnej pamiatky v mestečku Hanušovce nad Topľou pobúril verejnosť. Pavel Gregor, prezident pamiatkarskeho združenia ICOMOS, hovorí, ako môže pri bezohľadnom vlastníkovi konať pamiatkový úrad.

Aj pamiatky na dedinách majú rovnaký problém ako tie v Bratislave. Nekultúrnych vlastníkov Agáta Krupová Združenie Čierne diery osadilo bilbord o zničenej pamiatke priamo v Hanušovciach.

zaregistrovali ste príbeh sušiarne v Hanušovciach nad Topľou? Čo ste si pri tom pomysleli? 

Že podobné prípady sú na Slovensku, žiaľ, bežné. Nie je to pritom problém zákonov, ale problém morálky. Všetky indície smerujú k tomu, že vlastník sa nezaujímal o záchranu a obnovu technickej pamiatky, respektíve, že jej zachovanie mu prekážalo. Zákon nemôže obsiahnuť to, že človek nerozumie potrebe ochrániť pamiatku a správa sa nekultúrne. Najmä ak ide o takýto skvost. Doteraz som o tejto pamiatke nevedel, ale zdá sa mi technicky a architektonicky unikátna. 

ak hovoríte, že ide o bežný prípad, aké podobné prípady poznáte? Je veľa malých pamiatok na dedinách, kde sa o ne nikto nezaujíma? 

Práve pripravujeme súťaž Národného komitétu ICOMOS, v ktorom chceme oceniť výnimočné aktivity v pamiatkovej oblasti. A práve kvôli prípadom takýchto pamiatok sme vytvorili okrem pozitívnych kategórií aj kategóriu Anticena a Ohrozená pamiatka. Robíme to po vzore Svetového pamiatkového fondu, ktorý  každoročne zverejňuje sto najohrozenejších pamiatok sveta. Na tento zoznam sa podarilo dostať zo Slovenska napríklad aj štiavnickú Kalváriu. A bol to vtedy prvý krok k dnešnej úspešne pokračujúcej záchrane a obnove. 

má to nejaký význam? 

Chceme rozvíriť debatu. V kategórii Anticena nám ide najmä o nominácie občanov. Konečného antivíťaza možno nezvolíme, pochybujem, že by si prišiel Anticenu prevziať. Dôležité sú podľa nás nominácie a názor verejnosti. Chceme, aby boli verejnosti známe aj negatívne pamiatkové počiny. Prečo túto pamiatku zle obnovili? Kto je za to zodpovedný? Ako tomu zabrániť? V kategórii Ohrozená pamiatka chceme prezentovať tie najvypuklejšie prípady, kde ich zverejnenie môže napomôcť proces záchrany. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Napríklad niekto z Malaciek sa môže dozvedieť o pamiatke v Hanušovciach, nadchne sa a rozhodne sa ju kúpiť. 

nominácie budú verejne prístupné? 

Prijímanie podnetov, teda predbežných nominácií od verejnosti, prebiehalo do konca januára. V apríli, pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel, by sme ceny mali odovzdávať. Dovtedy zverejníme užší výber nominácií. 

Prezident združenia ICOMOS Pavel Gregor.Pavel GregorPrezident združenia ICOMOS Pavel Gregor.

v prípade hanušovskej pamiatky pamiatkový úrad zasahoval až vtedy, keď dostal podnety od miestnych. Mal by pamiatkový úrad zasahovať skôr, proaktívnejšie? 

Pamiatkari sú v ťažkej pozícii. Majú síce veľa kompetencií a bolo by ideálne, ak by v každom území mohli fungovať podobne ako stavebný úrad a sami zasahovať, ak sa im niečo nezdá v poriadku. Problém však je, že to nie vždy stíhajú. Pamiatkový úrad je poddimenzovaný najmä personálne a nestíha všetky činnosti. Verím, že kolegovia z Prešova urobili v rámci svojich možností všetko, čo mohli. 

naozaj majú pamiatkari taký rozsah činností, až nestíhajú? 

No už len to, že ide o úrad, znamená, že veľkú časť ich agendy tvorí administratíva. Musia sa vyjadrovať ku každej činnosti, nielen ku všetkým pamiatkam, ale aj ku každej novostavbe v chránených pamiatkových územiach. Teraz sme sa na pamiatkovej rade vyjadrovali k stratégii ochrany pamiatkového fondu, ktorá konštatuje okrem iného aj potrebu posilnenia, personálneho aj finančného. Problém je však aj v platovom ohodnotení. Ak na pamiatkový úrad prídu naši mladí nadšení absolventi Fakulty architektúry, rýchlo vytriezvejú, ak si chcú napríklad založiť rodinu. 

a kompetencie majú naozaj dostatočné? 

Viem, na čo narážate. Ľudia často hovoria: Čo vlastne tí pamiatkari robia? A kladú za vinu ich údajnej nečinnosti mnohé škody na kultúrnom dedičstve.  Zákon však jasne hovorí, že zodpovednosť za pamiatku má vlastník. Zákon mu ukladá povinnosť starať sa o pamiatku, pričom na jej ochranu a obnovu môže žiadať aj finančnú podporu. A navyše má právo požiadať krajský pamiatkový úrad o bezplatné poskytnutie odbornej a metodickej pomoci.

ale ako zabezpečiť, že vlastník bude mať záujem pamiatku zachrániť? Nemal by pamiatkový úrad záujemcu o pamiatku ešte pred kúpou nejako preveriť?

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite