Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Reakcie čitateľov: AD Rudolf Zajac: V čom sa Fico mýli

.ernest Ježík .spoločnosť

V súvislosti s aktuálnou témou o poplatkoch 50 či 30 eur za objednanie pacienta po ordinačných hodinách si kladiem otázku, či sa to týka aj mňa alebo je to len pre tých, ktorým sa nechce čakať pred ordináciami v normálnom ordinačnom čase.

lebo ak je zdravotné poistenie povinné, tak by mali všetci zúčastnení mať rovnaké podmienky aj práva. Za „normálnych“ okolností totiž vôbec nejde o to, byť objednaný na nejakú presnú hodinu, ale vôbec o to, či bude pacient vyšetrený či ošetrený!

Lebo najprv musí absolvovať takzvaný „beh o život“, rozumej byť ráno najneskôr o piatej pred poliklinikou, tam sa pretlačiť čo najbližšie k dverám a po intenzívnom behu sa prepracovať pred dvere príslušnej ordinácie – väčšinou už pred bránami polikliniky vzniklo nejaké predbežné poradie, ktoré sa tam už len doladí. Okolo siedmej sestrička vydá časenky, každý si zoberie a teraz má na výber, či zostať v čakárni alebo ísť po svojom a prísť až v predpokladanom čase, čo môže byť aj plus mínus pár hodín a vďaka takejto neistote sa odísť ani neoplatí. Skúste to po infarkte, nemáte šancu dobehnúť na tretie poschodie!

Pripomínam Chartu pacienta, kde je v článku 7 „Právo na rešpektovanie pacientovho času“ napísané výslovne: „Každý jednotlivec má právo byť ošetrený v krátkom a vopred určenom čase. Toto právo platí pre všetky fázy liečby“. Ak predpokladáme, že táto charta platí aj u nás, tak záver je z môjho laického pohľadu jednoduchý – každý lekár je povinný svojich pacientov manažovať v zmysle charty, teda hoci aj vytvorením čakacej listiny im stanoviť podľa možností presný dátum či hodinu vyšetrenia.

 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite