Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Reakcie čitateľov: AD Marcel Klimek: Bude zdravotníctvo iba pre bohatých? AD Rudolf Zajac: V čom sa Fico mýli

.ladislav Laho .spoločnosť

Dva pohľady na ďalší zastierací manéver. Objednávanie, poplatky či výmenné lístky. Po koľký raz už? Čakám na to, keď bude parlament hlasovať, či sa má pravá topánka nosiť na pravej nohe a ľavá na ľavej, alebo naopak? A bude sa o tom vášnivo diskutovať.

pacient objednaný na plánované vyšetrenie/výkon má časenku. Neexistuje dôvod, prečo by mal niekde hodiny sedieť v čakárni. Ak čaká dlhšie ako 30 min – je to mimoriadna udalosť, a čaká ho minimálne ospravedlnenie, teda v civilizovaných krajinách. Poradie a režim ošetrenia akútnych stavov sa riadi ich závažnosťou. Takéto stavy sa ošetrujú na všetkých úrovniach od „home care“ cez ambulancie až po ER (u nás zavádzajúci názov „urgentný príjem“). Tu si nikto nemôže/nesmie poradie kúpiť. Problém, o ktorom treba vášnivo diskutovať, je logistika dôsledného oddelenia plánovaných a akútnych výkonov v praxi.

No ale poďme na rozsah hradenej starostlivosti. Áno, takmer všetci tvrdia, že to treba už konečne spraviť. Súhlas. Má to však jeden háčik: Nikto nevie povedať, koľko peňazí v systéme vlastne je – koľko z tých peňazí, ktoré všetci každý mesiac solidárne platíme, sa dostane k pacientovi a koľko sa zo systému „vytratí“. A už vôbec nikto nevie povedať, koľko z tých peňazí, ktoré sa k pacientovi dostanú, mu naozaj efektívne pomôžu. Množstvo peňazí v zdravotníctve sa za poslednú dekádu znásobilo, ale prínos pre pacienta je takmer nulový. Pridávaním peňazí sa nezvýšila hodnota. Vážny problém hodný parlamentu/vlády.

O najväčších dierach už „čvirikajú vrabce“ (podľa ekonomickej závažnosti):

Zbytočná  liečba – tzv. „indukovaná preskripcia“ – ide o celosvetový problém, ktorý spočíva v snahe výrobcov liekov a zdravotníckeho materiálu predať čo najviac svojich výrobkov. Snažia sa na všetkých možných úrovniach a všetkými možnými spôsobmi ovplyvňovať rozhodovanie lekárov a zdravotníckych manažérov. Výsledok je ten, že liek, ktorý je naozaj indikovaný pre jedného – dvoch pacientov, berie 10 ľudí (obrazne). Má to mnohé nežiaduce vedľajšie následky: Stratu rozhodovacej nezávislosti lekárov, primitivizáciu medicínskeho myslenia, posúvanie hranice medzi zdravím a chorobou, psychickú traumatizáciu zdravých ľudí (vyrábanie pacientov), znižovanie kvality života najmä starších a starých ľudí, zvyšovanie ekonomickej náročnosti, a teda znižovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ruinovanie štátnych ekonomík, deformáciu vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, deformáciu výskumu v oblasti medicíny. Bez liekov a zdravotníckeho materiálu sa však medicína robiť nedá. Každá spoločnosť sa snaží svojím spôsobom vyrovnať s touto dilemou. Na vytvorenie rovnováhy by mal byť osvietený lekár vždy na strane pacienta.

 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite