Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Výzva študentov k 28. výročiu Nežnej revolúcie

.redakcia .spoločnosť

Študenti z rôznych iniciatív dnes vydali dôležitú výzvu. Uverejňujeme ju v plnom znení.

Výzva študentov k 28. výročiu Nežnej revolúcie sita/Petr David Josek

My, dole podpísaní mladí ľudia, sa hlásime k odkazu našich rodičov a starých rodičov, ktorí stáli na námestiach v Novembri 1989. Rovnako ako im, ani nám nie je ľahostajný osud našej krajiny. Práve preto dnes, na výročie Nežnej revolúcie, chceme vyzvať všetkých mladých ľudí, ktorým záleží na Slovensku, aby sa nebáli verejne angažovať. Aby boli aktívnou súčasťou občianskej verejnosti, aby nerezignovali na to, aká bude budúcnosť, v ktorej budeme spoločne žiť. 

Vládnu nám politici, z ktorých viacerí si November 89 nevšimli. Niektorí sa k tomu otvorene priznali, iní o tom svedčia svojimi skutkami, ktoré idú priamo proti demokratickému a slobodnému zriadeniu, ktoré pre nás naši rodičia pred 28 rokmi vybojovali. 

Rozumieme preto frustrácii našich rovesníkov. Každý z nás už aspoň raz za život cítil ten pocit beznádeje - pocit, že štát a politici sa na nás vykašlali a namiesto hľadania spoločného dobra sa len plnia bezodné gágory hŕstke vyvolených, z ktorých väčšina len po Novembri rýchlo vymenila stranícku knižku za falošný závoj demokracie. 

Aj z tohto dôvodu dnes medzi mladými rastie nezáujem o veci verejné a  podpora extrémistických a anti-systémových strán. Rozumieme tomu. Veríme, že tento nezáujem a podpora extrémistov pramení zo zúfalstva nad súčasným stavom demokracie a slobody. Preto vám na tomto mieste chceme povedať: Ľahostajnosť a extrémisti nie sú riešenie. Títo ľudia sľubovali rýchle riešenia. A prvé, čo urobili, keď sa dostali ku korytu? Začali sa správať presne tak ako tí, ktorých kritizovali. 

Hodnoty Novembra dnes mnohí relativizujú. Veľká časť vládnych politikov od roku 1992 až dodnes sa v rôznej miere od hodnôt lásky, tolerancie a slobody odklonila. Zároveň však vidíme, že ani extrémistické sily nie sú riešením. 

Takže, čo teraz?

Myslíme si, že situácia zďaleka nie je taká beznádejná. Preto chceme dnes, 28 rokov odo dňa, kedy na námestí mrzli naši rodičia, navrhnúť jedno riešenie: 

Nositeľom Novembrových hodnôt sa musí stať každý jeden z nás. 

Dnešná doba totiž boju za slobodu a demokraciu nahráva. Ak správne uchopíme možnosti, ktoré máme k dispozícii. 

Odkaz Novembra vnímame dnes, v roku 2017 takto: Nastal čas dokončiť revolúciu pokojným, cieľavedomým a odvážnym riešením problémov, ktoré okolo seba vidíme. 

Príkladom môžu byť naše úspešné iniciatívy. Skupine študentov sa podarilo brániť Ústav pamäti národa a zabrániť jeho úplnemu znefunkčneniu. Ďalšej skupine študentov sa podarilo opakovane do ulíc dostať desiatky tisíc slušných ľudí, ktorí vyjadrili svoj názor na korupciu v tomto štáte. Tá istá skupina ľudí čoskoro vyzbiera 100-tisíc podpisov za svoju petíciu a jej požiadavkami sa bude musieť zaoberať parlament. Vo februári tohto roku zas iná skupina študentov pomohla projektu SOMZA, vďaka čomu boli po 20 rokoch zrušené Mečiarove amnestie. A tento zoznam by mohol pokračovať, nakoľko pod týmto listom zďaleka nie sú podpísaní všetci aktívni, mladí ľudia.

Toto všetko dokázali mladí ľudia na Slovensku len za posledných niekoľko mesiacov. O čo viac dokážeme, keď sa do boja za slobodu a demokraciu zapojíme my všetci? 

Podpísaní: 

Dominik Harman, študent politológie, člen iniciatívy SOMZA!

Matej Pavlovič, študent verejnej politiky, člen iniciatívy SOMZA!

Eva Ščepková, Platforma Nie v našom meste

Matej Brašeň, Platforma Nie v našom meste

Valentína Sedíleková, stredoškoláčka, Platforma Nie v našom meste

Ondrej Druga, doktorand, Platforma Nie v našom meste

Michal Dzurko, absolvent Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov, Platforma Nie v našom meste

Veronika Hliničanová, doktorandka, iniciatíva Pamätaj

Juraj Šeliga, právnik, doktorand, iniciatíva Pamätaj 

Veronika Bruncková, študentka architektúry, iniciatíva Pamätaj 

Marcel Mikolášik, ekonóm, iniciatíva Pamätaj

Samuel Trizuljak, študent histórie, SKonferencia

Martin Jonák, študent fyziky, SKonferencia

Dávid Straka, stredoškolák, organizátor Veľkého protikorupčného pochodu

Karolína Farská, stredoškoláčka, organizátorka Veľkého protikorupčného pochodu

Lukáš Füle, študent práva, organizátor Veľkého protikorupčného pochodu

Róbert Martin Hudec, študent politológie, organizátor Veľkého protikorupčného pochodu

Inka Sečíková, učiteľka angličtiny, organizátorka Veľkého protikorupčného pochodu

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite