Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Deti Mosulu

.eva Kušíková .spoločnosť

Muselo to prísť. Toto slnko z vás vyťahá všetku vodu a aj zo mňa ju muselo vytiahnuť. Už totiž nemám ani len slzy.

Deti Mosulu Maya Alleruzzo/AP Photo/SITA

Text vznikol počas prebiehajúcej bitky o Mosul.

omar

Omar má päť rokov. Jeho strýko ho niesol na rukách, keď s ním utekal z obliehanej časti Mosulu. Vedľa nich to vybuchlo. Omar má ťažké popáleniny a poranenia od šrapnelov na tvári, rukách, nohách a bruchu. Strýko umrel, zhorel. Omar ostal nejaký čas vedľa neho, kým sa ho niekto z rodiny odvážil prísť vyslobodiť pomedzi krížovú paľbu a ostreľovačov. Omar sa zatiaľ snažil postarať o svojho strýka a doteraz je veľmi smutný z toho, že mu nevedel pomôcť. Neustále má  nočné mory.

ahmed

Smrť popálením je veľmi bolestivá a horšie než bolesť je už len dusenie sa pri konci. Ahmeda k nám priviezli pri vedomí, s ťažkými popáleninami na 95% tela. Jediné, čo sme preňho mohli urobiť, bolo dať mu morfín, proti bolesti a vnímaniu dusenia. Znova a znova som musela matke vysvetľovať, že je to naozaj to jediné, čo sa dá spraviť. Bola zúfalá, prednedávnom jej chlapi z jednej z militantných skupín zastrelili muža a postrelili druhého syna. Vybehla za nimi na ulicu s puškou v ruke, chcela sa im pomstiť, ale už tam neboli. Nechodí v čiernom v smútku za manželom, aby kvôli nej neboli synovia smutní. Teraz si to vyčíta, že tým priniesla nešťastie synovi. Dokedy je človek dieťaťom v očiach vlastnej matky? Ahmed mal 23 rokov. Zapálil si cigaretu pri kanistri s benzínom. Viete si predstaviť absurdnejšiu smrť, keď to už vyzerá, že sa vojna blíži ku koncu?

marwa a Mariam

Sú to sestry. Dievčatká, ktoré by sa v princeznovských šatách mohli premávať po móle. Marwa má 10 rokov a nádherné tmavé oči. Mariam má 8 a najdlhšie mihalnice na svete. Spolu s bratom a ďalšou sestrou ich v obliehanom západnom Mosule zasiahol výbuch. Ich sestra zomrela, dievčatá a ich dvojročného brata museli operovať v nemocnici v oblasti, čo bola pod správou Islamského štátu. Nevieme, čo presne im urobili, obidve majú jazvu po laparotómii, Marwe chýba slezina a má na ľavom stehne infikovanú ranu po prístupe k cieve, zdá sa, že má podviazaný jeden z prítokov stehennej žily.

„Omar sa zatiaľ snažil postarať o svojho strýka a doteraz je veľmi smutný z toho, že mu nevedel pomôcť.“

Takto žili v Mosule ešte vyše mesiaca, domov ich chodila svojpomocne ošetrovať nejaká miestna zdravotná sestra. Neviem, aké mala k dispozícii vybavenie, ale táto starostlivosť musela strašne bolieť. Teraz sa dostali k nám, dva dni po tom, čo ich štvrť obsadili koaličné sily. Neuveriteľné množstvo rán po šrapneloch, ktoré sa hoja nepeknými jazvami, Mariam so zlomeným prstom na nohe, Marwa so zhnisanou ranou na stehne. Podvyživené, zavšivavené. Vydesené k smrti, kedykoľvek sa ich ide niekto dotknúť. Mariam nedávno chytila hysterický záchvat. Myslela som, že sa zľakla streľby zo samopalov a guľometov, čo sa zovšadiaľ ozvala na oslavu obsadenia mosulskej mešity Al-Nuri irackou armádou. Nie, zhodou okolností jej práve umyli vlasy šampónom proti všiam. Neviem, aké spomienky to v nej vyvolalo, ale ten záchvat bol absolútne neovládateľný. Nakoniec zabralo, keď sme poučili starú mamu, že si k nej má sadnúť, držať ju a dookola opakovať, že je pri nej a že je v bezpečí.

hasan

Hasan má tri roky. Tí členovia jeho rodiny, čo žili v Mosule, sa rozhodli, že všetci spolu ujdú. Zišli sa preto do jedného domu a v tom momente naň zaútočil samovražedný atentátnik. Z tridsiatich ľudí ostali nažive traja – starý otec je v ťažkom stave v inej nemocnici, potom nejaký strýko a Hasan. Priviezli ho k nám včera večer s ťažkými popáleninami na asi 30 % tela, vrátane celej tváre a oboch rúk a nôh. A všade má aj neodmysliteľné poranenia od šrapnelov. Čo mám povedať jeho starej mame, ktorá so slzami v očiach neúnavne sedí pri jeho posteli, a ktorá v jednom momente prišla o väčšinu príbuzných?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite