Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prečo platiť lekárovi za termín?

.denisa Gdovinová .spoločnosť

Nikde, iba v zdravotníctve. Zaplatiť si desať eur za presný termín alebo sedieť v čakárni od šiestej rána, to sú možnosti, medzi ktorými si nie každý vyberá ľahko. Je dobré, že minister zdravotníctva chce tento poplatok zatrhnúť?

Prečo platiť lekárovi za termín?

kto si predstavuje podnikateľov nasatých na verejné zdravotníctvo iba ako veľké ryby z investičných skupín, bude z manažérov portálu TopDoktor sklamaný. V skromných kancelárskych priestoroch sedia mladíci Michal Predajňa a Matúš Holeša, ktorí majú dokopy toľko rokov, ako vrcholoví manažéri vo vedľajšom bizniscentre. 

Avšak ich portál TopDoktor sprostredkujúci online objednávanie k lekárovi za poplatok patrí medzi firmy, na ktoré v posledných mesiacoch poľuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Jednou z jeho priorít vo funkcii bolo vytvorenie poriadku v poplatkoch v zdravotníctve. V tejto citlivej oblasti, kde chce lekár jedno, pacient druhé a kde tretia strana zarába na nerozhodnosti štátu, praskli krízovému manažérovi Druckerovi nervy. Pripravil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá má definitívne zakázať všetky poplatky vrátane objednania na presný čas. Je tento zákaz dobrou alebo zlou správou? Je dobré mať možnosť zaplatiť si za presný čas alebo radšej čakať celé hodiny zadarmo s ostatnými? 

čislákovo maslo

Na začiatok treba povedať, že v poplatkoch nebol nikdy skutočný poriadok. „Poplatky neboli nikdy jasne regulované. Vždy sa našiel niekto, kto si istý úkon vyčlenil ako nadštandard a nacenil ho, či už to bola klíma alebo wifi,” začína na úvod odborníčka Jana Ježíková, ktorá vedie odbor zdravotníctva v Bratislavskom kraji. Z tohto chaosu vystupoval ako jediný regulovaný systém prednostných vyšetrení. Ježíková kvituje najmä to, že výšku poplatku schvaľoval a reguloval samosprávny kraj, čo poskytovalo pacientom aspoň nejakú záruku, že poplatky sú primerané. V roku 2015 však vládnuca strana vyhlásila všetkým poplatkom koniec. Pripravila poplatkový zákon, ktorému sa zvykne hovoriť aj Čislákov – aby sa nezabudlo, ktorý minister je jeho autorom. A vinou Čisláka sa chaos v poplatkoch iba prehĺbil. 

„Je dobré mať možnosť zaplatiť si za presný čas alebo radšej čakať celé hodiny zadarmo s ostatnými?“

Zákon zabezpečil bezplatnosť negatívnym spôsobom – vyčlenil teda úkony, za ktoré pacient nesmie platiť. A to tak, že päť úkonov (objednanie na presný čas, vypísanie lekárskeho predpisu, odporúčania na špecializovanú ambulantnú starostlivosť, kúpeľnú liečbu či potvrdenia o návšteve lekára) ustanovil ako súčasť zdravotného výkonu, ktorý je bezplatný. S navrhovanou formou nesúhlasil prezident Kiska, ktorý zákon vetoval. Dokonca keď parlament veto prelomil a zákon schválil, prezident podal sťažnosť na Ústavný súd. V nej vystihuje jadro nekvalitne napísaného zákona. Negatívne vymedzenie nahráva poskytovateľom, ktorí majú voľné ruky v svojvoľnom spoplatňovaní ostatných úkonov. Kritizoval, že samospráva má už iba formálny dohľad (kontroluje, či sú zverejnené cenníky) a pacient nemá v zákone oporu. Kiska varoval, že zákon spraví z pacientov „obete, ktoré sú vystavené v podstate neobmedzeným možnostiam vyberania ďalších úhrad”. 

Expertka Ježíková dopĺňa, ako sa cez deravý zákon podarilo poskytovateľom spoplatniť dokonca aj spomenuté objednanie na čas, ktoré malo byť striktne zadarmo ako súčasť zdravotného výkonu. „Čo je zdravotný výkon? Ucelená činnosť zdravotníckeho pracovníka, teda lekára alebo sestry. Ale ak sa ja sama chcem objednať, vybrať si termín, mám právo uzavrieť zmluvu s treťou stranou. Môžem dať hocikomu dvadsať eur, aby za mňa v čakárni od šiestej ráno vysedel termín,” vysvetľuje Jana Ježíková. Z objednania na presný čas sa opäť stal platený nadštandard, navyše bez regulácie. Minister Drucker chce teraz pripravovanou novelou dosiahnuť bezplatné objednávanie tým, že zakáže akýmkoľvek poplatkom podmieňovať prístup k zdravotnej starostlivosti. Čo sa dotkne veľkej ryby Penty a jej siete nemocníc ProCare, ale aj dvoch dvadsiatnikov z firmy TopDoktor. 

dobré či zlé objednávanie? 

Práve v roku 2015 vznikol portál TopDoktor, ktorého mladí zakladatelia využili možnosti deravého zákona a rozbehli svoj startup. S myšlienkou prišiel v tom čase ešte študent Michal Predajňa, ktorého obaja rodičia pracujú ako lekári. „Videl som, s akými všetkými administratívnymi problémami v práci bojujú. Zdravotná sestra robí ústredňu, ktorá len objednáva či ruší termíny. Existoval veľký priestor na to, ako lekárom uľahčiť administratívu.” Aj keď už vtedy fungovalo niekoľko podobných portálov, s úvodným nadšením a trochou naivity sa pustili do projektu. Prvými zákazníkmi boli Michalovi rodičia, ktorí mu pomáhali presviedčať kolegov o výhodách projektu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite