Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Verný politik aj úradník

.michal Magušin .spoločnosť .tvár týždňa

Je to jednoduché. Smer využíva vplyv na zmeny cien energií ako účinný nástroj na udržanie moci. A nedá si ho v nijakom prípade vziať. Preto je v hre aj Ľubomír Jahnátek.

Verný politik aj úradník ROBERT TAPPERT/SITA

zdalo sa, že o ňom už nebudeme veľa počuť. Človek, ktorý sa preslávil videopríhovorom s dokaličenou angličtinou, sa vytratil z významných funkcií. Bývalý minister hospodárstva a pôdohospodárstva je teraz radovým poslancom. Aktivitou nehýri. Za rok vystúpil s piatimi faktickými poznámkami, v popise jeho legislatívnej iniciatívy svieti nula a nepodal ani nijaký pozmeňovací návrh. Robert Fico však mal preňho pripravenú atraktívnejšiu pozíciu:  Ľubomír Jahnátek sa čoskoro zrejme stane šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Vlastne ním už mohol byť, keby urážlivý Danko nezrušil minulý týždeň zasadanie vlády. Ale možno už  24. júla bude vymaľované. 

Prečo je Jahnátek na čele ÚRSO ďalšia prehra pre krajinu? Prvým problémom je vážna pochybnosť, či dvojnásobný minister Ficových vlád bude schopný napĺňať zákonnú požiadavku konať „nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb”. Skúsenosť napovedá, že Jahnátek je politik verný Ficovi a je oddaný aj oligarchovi Jurajovi Širokému, pre ktorého robil generálneho riaditeľa v Plastike Nitra. a známy je aj starostlivosťou o svojich krajanov, ako ukázala prezamestnanosť Komjatičanov na ministerstve pôdohospodárstva.

„Jahnátek je politik verný Ficovi a je oddaný aj oligarchovi Jurajovi Širokému.“

Druhý problém je Jahnátkova nekompetentnosť. Už po prepuknutí škandálu s vysokými cenami energií na začiatku roka 2017 sa v kuloároch hovorilo, že práve on vystrieda zdiskreditovaného Jozefa Holjenčíka. Zákulisie slovenského energosektora bolo zhrozené, pretože ho vnímalo ako človeka, ktorý veciam úprimne nerozumie – bez ohľadu na politické prepojenia. Expert na makromolekulárnu chémiu síce od prezidenta Ivana Gašparoviča v roku 2010 získal profesorský titul v odbore elektroenergetika, čudné udelenie titulu však vtedy sprevádzalo pobúrenie akademickej obce. Človek, ktorý sa chce stať šéfom ÚRSO pritom musí spĺňať prísne nastavené podmienky, je dokonca možné, že tie podmienky sú nastavené až príliš prísne, ako niekedy zaznieva z radov odbornej verejnosti. Kandidát má mať odbornú prax v energetike aspoň 10 rokov, alebo 7 rokov pri ukončenom treťom stupni vysokoškolského štúdia, čo je Jahnátkov prípad, z toho päť rokov v riadiacej funkcii. Jahnátkovi kritici, ako napríklad Karol Galek zo SaS tvrdia, že exminister si môže do praxe započítať len štyri roky na ministerstve hospodárstva. Nikde inde v energosektore nepôsobil.

Tretím problémom je netransparentnosť a podozrivá rýchlosť výberového procesu na predsedu ÚRSO. Vlastne už aj zmena zákona, ktorá výberu šéfa ÚRSO predchádzala. Je to tragický krok späť oproti trendu, v ktorý sa dalo dúfať po výbere nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. V tom procese sa totiž po veľkej verejnej diskusii kandidátov, ktorí museli čeliť priamym otázkam podnikateľov a boli verejne vypočutí aj na Úrade vlády, jasne ukázalo, ktorý z kandidátov je zdatný a ktorý nie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite