Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

November žije!

.verejnosť proti násiliu .spoločnosť

Stredoškoláci uskutočnili 18. apríla 2017 Veľký pochod proti korupcii, ktorý vzbudil oprávnené nádeje. Na verejnosti sa k svojej zodpovednosti prihlásila nová generácia.

November žije! Boris Németh

sme veľmi radi, že na kľukatú a strmú cestu zápasu za slobodu a proti skorumpovanému režimu vstupujú mladí ľudia a vracajú sa pri vízii právneho štátu a slobodnej demokratickej spoločnosti k pevnej opore – k Novembru 89.

Narodili sme sa v čase druhej svetovej vojny alebo v povojnovom, komunistickom a neslobodnom Československu. Až do svojej dospelosti a zrelého veku sme žili v kruhoch našich rodín a priateľov v režime korumpujúcom celú spoločnosť. Z nášho okolia mizli ľudia, ktorých komunisti prenasledovali a zatvárali za ich vieru, slobodné myslenie a občianske postoje. Našli sme si svoj priestor v šedej zóne akademických a vedeckých pracovísk, v alternatívnom umeleckom svete či v organizáciách bez priameho dozoru komunistov.

Spojili sme sa v novembri ´89, ale s odstupom času cítime, že sme sa vedľa seba neocitli náhodou. Mali sme revolúciu uloženú v mysli. V Bratislave a v stovkách miest a dedín spojil november ´89 ľudí do jedného živého organizmu. Jeho sila nebola v politických ambíciách ani znalosti technológie moci, s riadením spoločnosti a štátu nemal praktické skúsenosti takmer nik. V prvom a rozhodujúcom momente bol tou jedinou silou len osobný morálny postoj a odhodlanie k činu.

Všetko dobré i zlé, čo sa dialo potom, je spoločným dielom slovenských politických elít, ktorým dali mandát na riadenie štátu hlasy ľudí – voličov.

Spoločne sme ako Verejnosť proti násiliu na Slovensku a Občianske fórum v Čechách od novembra 1989 do volieb v júni 1990 zrušili článok Ústavy o vedúcom postavení Komunistickej strany v spoločnosti, zaviedli slobodu slova a médií, postupne vymenili obsadenie zákonodarných zborov a výkonnej i súdnej moci.

Previedli sme krajinu bez násilia a konfliktov cez všetky zásadné zmeny a otvorili priestor ďalšiemu slobodnému demokratickému vývoju. Priviedli sme spoločnosť k politickej pluralite a slobodným voľbám. Všetko dobré i zlé, čo sa dialo potom, je spoločným dielom slovenských politických elít, ktorým dali mandát na riadenie štátu hlasy ľudí – voličov.

Rady ľudí, verných ideám Novembra, a známych tvárí Verejnosti proti násiliu už preriedli. Niektorých zastihol v tvorivej práci pre demokraciu koniec života, mnohí sa vrátili do svojich občianskych rolí a pracujú tam, kde to je potrebné.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite