Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kto závidí učiteľom

.silvia Dončevová .spoločnosť

Asi každý občas dostane spam, ktorý ho „dostane“. Čítate, z úcty k odosielateľovi, a potom máte chuť poslať veľa nepublikovateľného smerom späť. Ale uvedomíte si, že niet kam.

Kto závidí učiteľom Boris Németh Anonymní prispievatelia na internete nemajú pochopenie pre štrajkujúcich učiteľov. Neberú však do úvahy povinnosti za bránami školy, ani dôležitosť ich profesie.

priepasť internetu neumožní vypátrať hlupáka, čo hlúposť vytvoril. Internetoví odborníci, zamyslite sa skôr, ako vypustíte jed, ktorý otrávi ďalších vám podobných.

čo skrývajú spamy

Internet poskytuje miesto realizácie každému, kto sa na to cíti povolaný. Aj osobám, ktoré majú potrebu vyjadrovať sa k veciam, ktorým nerozumejú. Nemajú v tom jasno, a to im zrejme nedá spať. Keď sa k tomu pridá povestná ľudská hlúposť a slovenská závisť, je čas na konfrontáciu. A je to tu, ďalšia perla na tému „Čo zase tí učitelia otravujú?“ Čo teda Slováčiska žerie? No predsa peniaze:

„1. Plat učiteľov v materskej škôlke ........................7,77 eura/1hod.

2. Plat učiteľov na základnej škole (1. stupeň) ........14,19 eura/1 hod.

3. Plat učiteľov na základnej škole (2. stupeň).........18,31 eura/1 hod.

4. Plat učiteľov na strednej škole ........................18,99 eura/1 hod.

5. Priemerná mzda stredoškolského učiteľa...........976,– eur/mesačne.

- v priemysle na Slovensku je priemerná mzda na hodinu od 5 do 7 eur, pričom pracujúci občan musí odrobiť za rok 2088 hodín v priemere, učiteľ základnej školy na 1. stupni odpracuje ročne cca 840 hodín, učiteľ 2. stupňa 640 hodín ročne, na škole s maturitou okolo 617 hodín ročne. Učitelia si pýtajú odmeny a zvýšenie platov? Pýtame sa za čo?“

Toľko originál. Verím, že aj autor tohto, nazvime to pamfletu, sa isto cítil povolaný. Otázkou je, k čomu. K šíreniu jedov, ktoré nikomu neprospejú? Ale ak je presvedčený o pravdivosti údajov, prečo svoj počin neautorizoval? Bola by to výzva na konštruktívnu diskusiu.

„Učiteľom nie je čo závidieť. Iba ak to, že s vašimi deťmi trávia viac času ako vy sami.“

Takto možno iba konštatovať, že v tých výpočtoch je zásadná chyba: ide totiž iba o odučené hodiny. A kde sa stratili tie, ktoré učiteľ strávi prípravou a administratívou? Naozaj si niekto myslí, že učenie je otázkou improvizácie? Učiteľ nie je pracovník v priemysle, nestojí pri páse. Je to vysokoškolsky vzdelaný človek, ktorý vykonáva kreatívnu duševnú prácu, niečo ako duševné vlastníctvo, ktoré nemožno odmerať od – do. Umelci ho majú doživotne zaplatené cez tantiémy, a učitelia? Učiteľ nemôže ísť ako tanečník alebo letec do skoršieho dôchodku pre únavu materiálu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite