Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kariéra či dieťa? Alebo aj dieťa, aj kariéra?

.simona Petrík .anna Verešová .spoločnosť

Poslankyňu Simonu Petrík nepustili do parlamentu s päťmesačným dieťaťom. Otvorila tak večný spor – zostane správna matka doma s dieťaťom, či má právo pokračovať v kariére?

Kariéra či dieťa? Alebo aj dieťa, aj kariéra? Marko ERD/SITA Čoraz viac žien chce pokračovať vo svojej kariére aj počas materskej dovolenky. Netýka sa to len poslankýň Simony Petrík a Lucie Nicholsonovej.

podpredsedkyňa parlamentu Lucia Nicholsonová je tehotná a neváha v politickej kariére pokračovať aj po pôrode. Popri Simone Petrík je to druhá poslankyňa, ktorá by v parlamente rada videla detský kútik. Čoraz viac žien chce pracovať aj počas materskej dovolenky a zisťuje, že spoločnosť na to nie je pripravená. Ako by teda mala vyzerať správna materská dovolenka? Či skôr rodičovská? Je pravda, že iba „krkavčia matka“ nezostane doma pri dieťati? Polemizuje Simona Petrík a Anna Verešová, členka Aliancie za rodinu.

Marko ERD/SITA

simona Petrík: Stále bojujeme proti stereotypom o krkavčích matkách

Dobrá matka, zlá matka. Posledných pár týždňov stúpol záujem o túto tému, pretože Lucia Nicholsonová otehotnela a zároveň chce riadne zastávať funkciu podpredsedníčky NR SR. Teším sa, že téma žien, ktoré sa rozhodli pracovať popri materskej, sa konečne stala diskutovanejšou, ale zároveň ma neteší, že ženy samy dokážu toto rozhodnutie odsúdiť. Narážam na komentár pani Melicherovej z denníka Postoj, ktorá kritizovala fakt, že síce hovoríme o ženách, ale na potreby dieťaťa zabúdame. Zároveň nám podsunula a morálne zafarbila svoj subjektívny názor, že pre záujem dieťaťa je lepšie, keď s ním matka zostane doma čo najdlhšie. Súhlasím, že musíme sledovať záujmy a dobro dieťaťa, a rovnako dôležité je mať na zreteli potreby matky. Zdôrazňujem slovo rovnako.

Harvardova univerzita urobila obrovskú štúdiu na tému Vzťah medzi prácou popri materskej a rodovými nerovnosťami v práci a doma, pre ktorú zozbierala dáta z rokov 2002 a 2012 od účastníkov prieskumu z 24 krajín. Výsledky ukázali, aký pozitívny dopad majú matky (a otcovia!) s kariérou na svoje dcéry a ich budúce uplatnenie. Dcéry pracujúcich matiek mali v priemere o 4 percentá vyššie platy ako tie, ktorých matky zostali doma. Dnešné dospelé ženy – účastníčky prieskumu – uviedli, že benefitovali z príkladu, ktorý im dávali ich matky. Či už im to umožnilo väčšiu participáciu na vedúcich pozíciách, alebo to malo pozitívne dopady na ich sebavedomie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite