Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Utečenci a ja

.dominik Harman .spoločnosť

K problému utečencov sa začínajú ozývať aj mladí ľudia, Slováci žijúci aktuálne v zahraničí. Jeden z nich nám píše z Holandska a za svoju rodnú krajinu sa v určitých chvíľach so smútkom otvorene hanbí.

Utečenci a ja Gregorio Borgia/AP/SITA Migranti zachránení z líbyjského pobrežia pozerajú po prvýkrát na taliansky ostrov Sardínia z brány lode.

V Maastrichte sú staré vápencové bane. Vápenec v nich ťažili 800 rokov. Je to pomerne mäkká hornina, takže baníci museli husto stavať podporné piliere. Celú polovicu z toho, čo baníci v Maastrichte vyťažili, museli pretvoriť do ochranných stĺpov. Celkom príznačne sa hora volá po svätom Petrovi, ktorý mal byť „skalou.“ Ako to súvisí s utečencami?

Tieto mesiace trávim v Holandsku a celá diskusia, ktorá na Slovensku o utečencoch prebieha, ma míňa. Sledujem ju z bezpečnej vzdialenosti a kvôli duševnému zdraviu väčšinu príspevkov filtrujem. No keď do novín prišli správy o udusených utečencoch v Parndorfe, prečítal som si, ako sa ľudia radujú zo smrti „špinavých čiernych papulí“ a že treba, aby ich pokapalo ešte veľa.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite