Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Oslobodzujúci tyran

.tereza Richtáriková .spoločnosť .spoločnosť

Nad Babím Jarom čnie len strmý zráz, a to je strašne málo, napísal v 60. rokoch Jevgenij Jevtušenko. Nad Bratislavou proti tomu trčí štyridsaťmetrový prst Slavína. Nie je to trochu veľa?

Oslobodzujúci tyran DRAHOTÍN ŠULLA/VTEDY/TASR 2. november 1986, Bratislava: Pionieri na Slavíne. Pamätník sa týči nad hrobmi vojakov a vojačiek Červenej armády.

porovnávať Babij Jar a Slavín je na prvý pohľad možno trochu drsné, ide však o to, že oba príklady dobre ilustrujú protiľahlé hranice politiky (ne)spomínania, ktorá nás sprevádzala štyridsať rokov a ktorej sme sa dodnes tak celkom nezbavili. Sovietsku politiku pamäti – a išlo skutočne o politiku, dôsledne uvádzanú do praxe – charakterizoval rozporuplný vzťah k obeti. Na jednu stranu všadeprítomné pomníky, filmy, školské osnovy a oslavy pripomínali, že to bola Červená armáda, kto za cenu krvavých strát vyhnal nacizmus z tejto polovice Európy. Hrdinský rachot víťazných tankov na Karlovom moste však celkom prehlušoval pripomienku hĺbky vojnového utrpenia. 

Slavín reprezentuje práve spomienku aktívne presadzovanú. Nad hrobmi takmer siedmich tisícov vojakov a vojačiek Červenej armády vztýčilo Československo v rokoch 1957 – 1960 mohylu z čierneho mramoru korunovanú sedemmetrovou sochou na stĺpe, ktorý sám meria štyridsať metrov. Túto neodškriepiteľnú dominanciu nad mestom podčiarkuje ešte zbúranie veže neďalekého kostola Panny Márie Snežnej, ktorá vraj mala čistej siluete zavadzať. Takmer okamžite po postavení bol pamätník vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a stal sa povinnou jazdou zahraničných návštev, ktoré sa tak celkom príznačne chodili v Československu klaňať sovietskym mŕtvym. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite