Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ján Husár: Nazerám do temných stránok sveta, nebezpečné cesty pred blízkymi tajím​

.matúš Dávid .rozhovory

V Iraku ho prenasledovali, na Kryme zadržali a v Gaze uniesli. Napriek týmto skúsenostiam nevie pustiť z hlavy krvavé Somálsko a v Keni pomáha s liečbou detských sŕdc. Zážitky z frontu mu vraj pomáhajú zorientovať sa vo vypätých situáciách. Slovenský vojnový fotograf a dokumentarista Ján Husár.

Ján Husár: Nazerám do temných stránok sveta, nebezpečné cesty pred blízkymi tajím​ robo homola Prvý krátky dokument Jána Husára vyhral tento rok cenu za najlepší medzinárodný film o modernom otroctve v Anglicku.

kde momentálne pôsobíte a čomu sa venujete?

Posledné dva roky sa špecializujem výhradne na východnú Afriku. Minulý rok som tam strávil vyše sedem mesiacov, tento rok sú to už štyri mesiace. Predtým som sa zdržiaval v severnom Iraku a Sýrii. Od roku 2015 však sledujem detskú kardiochirurgiu v kenskom Nairobi a pravidelne navštevujem rodiny a komunity, ktorých sa to týka. V rokoch 2015 a 2016 sa totiž uskutočnili dve česko-slovenské medicínske misie do Kene, pri ktorých som pomáhal. V roku 2017 sa však takáto misia nekonala. A tak som to začal, pod hlavičkou SlovakAid, zastrešovať aj spolu so slovenským kardiochirurgom pracujúcim v Prahe.

a čo vaša aktuálna dokumentárna tvorba?

Tento rok som sa venoval prevažne príprave misie, no popri tom som stihol napríklad monitorovať pytliactvo nosorožcov. Od začiatku roka zároveň pripravujem nový krátky dokument o znásilneniach malých, len 11-ročných dievčat, ktoré poskytujú sex za peniaze, pretože nemajú ani len na hygienické vložky. Môj vôbec prvý krátky dokument, nakrútený v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou, tento rok vyhral cenu za najlepší medzinárodný film o modernom otroctve v Anglicku.

ján husár

vráťme sa však ešte k spomínanému medicínskemu projektu. Čo je pri organizácii takejto misie najdôležitejšie?

Ide o zdravotnú pomoc, preto musí byť projekt do detailov pripravený. Je tiež rozdiel, či koordinujem poskytovanie základnej zdravotnej pomoci v severnej časti Južného Sudánu, v Somálsku alebo špecializovanú kardiochirurgiu v Nairobi. Vždy musím absolvovať desiatky osobných stretnutí, pretože na mail sa v Afrike jednoducho nemožno spoliehať. Potrebujem zabezpečiť potrebné lieky, anestéziu či ochranu, ďalej komunikovať so sponzormi. Vždy je pre mňa prioritou komfort a bezpečnosť celého tímu, pacientov a ich rodín či blízkych. Človek však musí byť pripravený aj na menej pravdepodobné situácie ako únos, zabitie či zranenie ľudí, o ktorých sa staráte. Podstatné je nenechať sa ničím odradiť.

koľko Slovákov či Čechov sa k misii pripojilo a o akých ľudí ide?

Do projektu detskej kardiochirurgie sa zapojili dvaja Česi – kardiochirurg a lekárka z pražskej Nemocnice na Homolce. A okrem nich ešte päť Slovákov, väčšinou z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Hlavný chirurg a „medical leader“ celej misie je tiež Slovák, no pracujúci vo Fakultnej nemocnici v Motole v Prahe. V druhom projekte, ktorý v súčasnosti prebieha v Južnom Sudáne, sú ďalší traja experti, z toho jeden je pôvodom Čech.

ján husár

spomenuli ste Južný Sudán. Sledujete tamojšiu situáciu? Čo očakávate?

Myslím si, že to vyzerá na blížiace sa prímerie. Veľa oblastí v Južnom Sudáne však bude aj potom veľmi nebezpečných a ťažko sa nám tam bude poskytovať humanitárna pomoc.

vo východnej Afrike ste vlani navštívili aj Somálsko. Aký dojem vo vás krajina zanechala?

Somálsko neviem pustiť z hlavy. Vraciam sa tam, lebo mu chcem nejako pomôcť. Je to samozrejme výzva. Veľmi veľká, nebezpečná a drahá výzva. A asi aj to bude jeden z dôvodov, prečo ma Somálsko tak priťahuje. Pracovať tam je takmer nemožné. Fotiť môžete, no iba keď máte najhoršie svetlo. Každý deň počuť streľbu alebo výbuchy. Do utečeneckých táborov na okraji Mogadišu, pri území ovládanom teroristami z hnutia Aš-Šabáb, sa vám možno aj podarí dostať. No zrazu uvidíte, ako pomedzi stany v púšti Somálčania odvádzajú spútaného človeka. Sledujete ich, no fotografovať nesmiete, možno len tak, nenápadne, mobilom. Keď sa priblížite k ich džípu, vidíte, že na korbe auta ležia ďalší dvaja zviazané muži, na očiach majú šatky. Keď somálska tajná služba odíde, domáci oznamujú, že včerajší výbuch auta v centra Mogadišu spôsobili práve títo ľudia. A vy ste sa tam, spolu s nimi, dovtedy voľne prechádzali. Je to úplná hrôza.

ján husár

do Afriky ste však už išli so skúsenosťami z Afganistanu či Iraku, kde ste videli hrôzy páchané teroristami z organizácie Islamský štát.

Áno, s teroristami či separatistami už mám svoje skúsenosti. Zadržali ma napríklad na Kryme, kde mi zhabali časť vybavenia. V roku 2014 ma uprostred letnej noci unieslo z hotela niekoľko ozbrojených ľudí tajnej polície hnutia Hamas v Gaze. Niekoľko mesiacov som žil v opustených mestách na hraniciach samozvaného kalifátu, ktorý vyhlásili teroristi z Islamského štátu. Spal som v zákopoch na fronte, iba päťsto metrov od nich. Tieto skúsenosti neboli vždy príjemné a mali aj psychologický efekt na moju prácu, objavil sa strach. Ale každá takáto vyhrotená skúsenosť vám rozhodne vie povedať, či ako človek na takéto niečo stačíte. Pomáha mi to zorientovať sa vo vypätých situáciách, keď sa ľudia pred vami vraždia a vy to máte nakrúcať.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite