Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Šéfka Reportérov bez hraníc v EÚ: Stredoeurópski populisti sa rýchlo učia od Trumpa aj Putina

.matúš Dávid .rozhovory

„Novinári pracujú v chorej atmosfére plnej strachu a neistoty,“ hovorí Pauline Adès-Mével z organizácie Reportéri bez hraníc. Okrem populistických politikov podľa nej ohrozujú žurnalistiku aj dezinformácie. V rozhovore tiež radí, ako chrániť pravdu na internete a odraziť inváziu násilných prejavov.

Šéfka Reportérov bez hraníc v EÚ: Stredoeurópski populisti sa rýchlo učia od Trumpa aj Putina Archív Pauline Adès-Mével Pauline Adès-Mével spolu s kolegami monitoruje obmedzovanie slobody tlače a slobody prejavu.

od násilnej smrti investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynuli štyri mesiace, no my stále nepoznáme meno vraha. Obavy aj neistota medzi novinármi trvajú. Aké zrkadlo nastavili udalosti posledných mesiacov slovenskej spoločnosti?

Poukázali na znepokojujúcu eróziu slobody tlače, ktorá v celej strednej Európe trvá už niekoľko rokov. Spolu s ďalšími novinárskymi organizáciami sme po vražde Jána Kuciaka museli opäť otvorene upozorňovať na to, ako vládni predstavitelia systematicky zneužívajú legislatívu, najmä trestný zákonník, na umlčanie svojich kritikov.

hovoril som však o vražde, ktorá otriasla Slovenskom. Takýto útok proti žurnalistovi sme nezažili ani v najtemnejších časoch našich moderných dejín.

Málokto by si bol ešte pred polrokom pomyslel, že možno zabrániť novinárovi v práci tým najbrutálnejším spôsobom. Až do vraždy museli investigatívni novinári na Slovensku strpieť najmä psychický nátlak a slovné útoky zo strany politikov, ako aj opakované policajné vypočúvania a súdne predvolania.

mohli roky nepriateľstva medzi vládou a novinármi, spolu s útokmi verejných činiteľov proti kritickým médiám, posmeliť objednávateľov vraždy? Rozšírila sa už v spoločnosti nenávisť nad hranice únosnosti?

Áno, a to nielen na Slovensku. Populisti a nacionalisti, akých vidíme v Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, Česku či dokonca v Rakúsku, totiž neradi vidia novinárov v úlohe „strážnych psov demokracie“. Od ruského prezidenta Vladimira Putina alebo amerického prezidenta Donalda Trumpa sa aj stredoeurópski lídri naučili, že najlepší spôsob, ako sa zbaviť kritiky zo strany novinárov, je obviňovať ich a podkopať ich dôveryhodnosť.

keď český prezident Miloš Zeman nedávno kráčal po boku šéfa Kremľa Vladimira Putina, len tak mimochodom dokonca navrhol „likvidovať niektorých novinárov“.

V regióne strednej Európy sú politickí lídri čoraz častejšími zdrojmi slovných útokov a obťažovania novinárov. Vytvárajú nepriateľské prostredie. Bývalý slovenský premiér Robert Fico nazval žurnalistov „špinavými prostitútkami“ či „idiotskými hyenami“. Miloš Zeman sa zase na tlačovej konferencii chválil falošným kalašnikovom s nápisom „Na novinárov“. V Maďarsku premiér Viktor Orbán obviňuje amerického miliardára a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa z podpory nezávislých médií s údajným cieľom zdiskreditovať Maďarsko v očiach medzinárodnej verejnosti. V Poľsku nám novinári po nástupe strany Právo a spravodlivosť k moci v roku 2015 hovorili, že čelia bezprecedentnému tlaku zo strany štátu. Investigatívnemu novinárovi Tomaszovi Piątekovi hrozilo za kritiku vzťahov poľského exministra obrany s ruskými spravodajskými službami väzenie.

populistov a demagógov z Vyšehradskej skupiny, ktorí vedú systematický boj s novinármi, už dobre poznáme. Hoci, samozrejme, zvyknúť sa na to nedá. Aká je však situácia na Balkáne?

Klíma v Srbsku je tiež čoraz znepokojujúcejšia. Z premiéra Aleksandara Vučića sa stal prezident, ktorý využíva provládne médiá na zastrašovanie novinárov a obviňuje ich z údajnej zrady či špionáže. V Albánsku zase premiér Edi Rama nazval novinárov „neznalými šarlatánmi“. Rastúci vplyv nenávistných prejavov, ktorý možno len ťažko obmedziť, je zdrojom vážnych obáv. Táto nepríjemná atmosféra sa pritom neobmedzuje len na strednú Európu či Balkán. V Rakúsku šéf vládnej, ultrapravicovej a populistickej strany FPÖ obvinil verejnoprávne médium ÖRF zo šírenia lží. A napätie sa vlani vystupňovalo aj v Katalánsku, kde novinári, ktorí otvorene nepodporovali nezávislosť, tiež čelili útokom niektorých separatistických politikov.

v čase, keď Slovenskom otriasla vražda novinára a jeho snúbenice, začal sa stupňovať aj tlak na verejnoprávne médium. Ako si to vysvetľujete?

Viem, že vyše 200 slovenských novinárov podpísalo otvorený list, v ktorom vyjadrilo obavy o budúcnosť RTVS a obvinilo súčasný manažment zo zastrašovania kritických novinárov. Koncom mája rezignovalo 12 skúsených reportérov, a to na protest proti politizácii spravodajstva. Reportéri bez hraníc v tejto súvislosti poukázali na to, že vysielateľ neprijal mechanizmy na vylúčenie prípadného konfliktu záujmov a že novinári, ktorí sa postavili proti snahám vedenia informovať aj o konšpiračných teóriách sú prenasledovaní.

Pauline Adès-Mével ako rečníčka v Európskom parlamente.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite