Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fico skončil. Alebo nie?

.michal Magušin .rozhovory

Čo sa musí stať, aby vláda Roberta Fica nad Slovenskom skončila? Ako ju zmenila vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice? A uvedomujú si, že na námestia chodia aj ľudia, ktorí sú s opozíciou nespokojní? Diskutujú Veronika Remišová, Zsolt Simon a Ľubomír Galko.

Fico skončil. Alebo nie? BORIS NÉMETH 7. marec 2018 Bratislava: Ľubomír Galko, Veronika Remišová a Zsolt Simon si myslia, že zmena krajiny sa dá dosiahnuť len tisíckami ľudí v uliciach.

vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zasiahla aj naše osobné príbehy. Osobne si síce hovorím, že budem písať rovnako nebojácne, ako predtým, niekde na pozadí však vnímam pocit, že ma jedného dňa pre moju prácu jednoducho odkrágľujú. Čo sa po tejto tragédii zmenilo vo vašom živote? 

Veronika Remišová: Keď sa to udialo, myslela som na novinárov. Bála som sa, že sa budete báť. Vôbec by som sa tomu nečudovala a viem, že mnohým novinárom prešiel mráz po chrbte. I keď písali aj o ťažkých veciach nebojácne, nikdy si asi nemysleli, že raz za tú prácu môžu byť zavraždení. Povedala som si, že ak niekto potrebuje povzbudenie, tak sú to novinári. 

Ľubomír Galko: Ako prvé mi napadlo, že aj keď si veľa novinárov povedalo, že do toho pôjdu ešte razantnejšie, napriek tomu im niekde vzadu zostane zasvietená kontrolka. Veľmi sa ma to dotklo. Teraz poviem niečo veľmi úprimné. Myslím si, že dobrý investigatívny novinár je vo väčšom ohrození ako dobrý opozičný politik. Aj keď politik poukazuje na korupciu a odhaľuje škandály a svinstvá, novinár má menšie možnosti ochrany a obrany. Týmto chcem vysvetliť moje pocity, lebo čo sa týka môjho ohrozenia, tak som si nepripustil vôbec nič. Na rezorte obrany som si prešiel istými vecami a nikdy som ich nemedializoval. Najviac ma však na tejto vražde zasiahlo to, že to boli mladí ľudia, ktorí mali život pred sebou. Sám mám dve dcéry, staršia je o dva roky mladšia, ako boli títo mladí ľudia. Navyše aj iní ľudia, nielen novinári, ktorí sa budú snažiť zlepšiť Slovensko a prídu na niečo nečisté, nemajú istotu, že za to nezaplatia životom. To je to strašné.

Zsolt Simon: Keď som sa to dopočul, veľmi ma to zranilo. Nielen preto, že som rodič a mám dvoch synov. Povedal som si, že dosť. Toto je už za hranou. Roky sledujeme, ako sa krajina vyvíja. Ja som začal podnikať v roku 1993, keď som prišiel domov z Brna. To bola éra mečiarizmu. Cítil som ten obrovský tlak – aj keď ste len niekam išli ako podnikateľ, trikrát ste si rozmysleli, čo budete robiť. Počas dvoch Dzurindových vlád bola situácia pokojnejšia. Potom prišli Ficove vlády a každý z nás vedel, že to ide zlým smerom. Že sú tam ľudia, ktorí sú nad zákonom. Ale že to zájde vďaka ich činnosti, nečinnosti a privilegovania istých ľudí tak ďaleko, že niekto naberie odvahu zavraždiť dvoch mladých ľudí, tak som si povedal, že stačí. Keď som videl, ako idú ľudia do ulíc, povedal som si, že azda nastane nejaká zmena a ako politik som na to začal reagovať. Hanbil som sa za to, že moji kolegovia, bývalí spolustraníci, sú v tejto koalícii. Nedá sa povedať, že tam išli a nevedeli, čo ich čaká. Každý z nás mal možnosť vidieť, čo táto vládna garnitúra robí. A dnes sa ako Maďar hanbím dvojnásobne za každého Maďara v tejto vláde, ktorý nevie zaujať rázny postoj. Dnes sa už nerozhoduje o tom, či sa nájde vrah. Je to podstatná otázka, ale podstatnejšie je, či vytvoríme šancu našim deťom a vnúčatám žiť v tejto krajine slobodne, bez strachu, že ich niekto odstrelí len preto, že vyslovia svoj názor.

takmer každý deň od času, keď sme sa dozvedeli o vražde, sme svedkami množstva tlačoviek, vyhlásení, nových informácií a posunov situácie. Všetko to smeruje k otázke: padne vláda? 

Galko: Môj odhad je, že vláda nepadne. Na základe toho, čo ostatné dni robí Robert Fico, som sa utvrdil v tom, že Smer je kriminálna organizácia a urobia hocičo, aby ešte dva roky vládli. Ak bude treba tichú podporu kotlebovcov, tak ju budú mať. Ak bude treba nakúpiť nejakých poslancov opozície, tak ich nakúpia. Ak sa bude treba vyhrážať Bélovi Bugárovi, tak sa to stane. Pád vlády si viem predstaviť v jedinom prípade, ak v piatok na protest príde 100-tisíc ľudí, v utorok 150-tisíc a na ďalší piatok 200-tisíc ľudí. Môj odhad je, že v piatok (9. 3., pozn. redakcie) na protest v Bratislave príde viac ako 50-tisíc ľudí. To bude dobrý základ. Aj u koaličných politikov totiž vidieť strach v očiach. To si bežný človek nevšimne. Stačí si len uvedomiť, čo sa stalo s Andrejom Dankom, keď neuvážene vypovedal koaličnú zmluvu. Zjavil sa nejaký papier, niečo mu nastražili a zrazu bol ako vyplašený malý chlapec, ktorý si uvedomil, kde je jeho miesto a vrátil sa tam. Nehrajme sa na to, že v koalícii sú ľudia, ktorí nie sú vydierateľní. Teraz nastúpia tie najhrubšie metódy, ktoré si neviete ani predstaviť. Všetko na to, aby sa koalícia udržala. A je úplne jedno, či Kaliňák odstúpi a Smer bude ministerstvo riadiť cez Denisu Sakovú či cez Martina Glváča. Tí ľudia v parlamente to teraz budú mať veľmi krušné, lebo budú chodiť po kanáloch a napriek tomu budú „držať basu“. 

BORIS NÉMETH

Remišová: Vláda nepadne. Robert Fico hodil Slovensko už dávno cez palubu. Keď z jeho úst počujeme o Sorosovi, štátnom prevrate, nepriateľoch na piatej avenue, je jasné, že si povedal, že sa udrží pri moci za každú cenu. Skočí do pekla na veľkom bielom koni. Vláda nepadne. Keď padne, vypijem si kokakolu.

Simon: Nie som takýto skeptický. Moji kolegovia nevnímajú realitu na Slovensku. Keby bol každý taký skeptický, tak na protesty nikto nepríde. Moc pochádza od občanov, nie od politikov. A s tým sa bude musieť vyrovnať aj Robert Fico. Nech príde na protesty 50- či 100 tisíc ľudí, je jasné, že Ficova mašinéria prekročila pomyselnú hranicu, ktorú nemohla prekročiť, a to je vražda dvoch mladých ľudí. To treba nielen vyšetriť, ale pripomínať. Je za tým systém, ktorý vybudoval Robert Fico. Len čo si to uvedomíme a občania nerezignujú na to, čo sa deje okolo nich, tak Robert Fico sa v parlamente neudrží, ani keby mal podporu fašistov.

„Robert Fico sa rozhodol udržať za každú cenu a nechať na Slovensku nezmazateľné jazvy.“

minulý týždeň sme však len v uliciach Bratislavy videli okolo 25-tisíc ľudí a zdá sa, že Ficom to vôbec nepohlo. Veď neodvolal ani len Kaliňáka.

Simon: Videli sme však panický strach Roberta Fica a jeho ľudí. Je na nás, aby sme sa zjednotili, nadýchli a spolu vyvíjali tlak. Ale nemôžem ani vysloviť, že Robert Fico neodíde skôr, ako v roku 2020. To by som povedal, že táto krajina sa nezmení. 

Remišová: Ja som vôbec nerezignovala vo vyvíjaní politického tlaku. Ficovi, Kaliňákovi a ostatným škodcom nedáme dýchať. Pevne verím, že nám ľudia v roku 2020 dajú dôveru a Fico tu odvtedy nebude. Keby som v to neverila, tak nie som v politike. Realita je však taká, že Robert Fico sa rozhodol udržať za každú cenu a nechať na Slovensku nezmazateľné jazvy.

Galko: Zsolty, však ale tu nie sme na tribúne. Diskutujeme, či za týchto podmienok padne vláda. A myslím, že si neprotirečíme, lebo ak má vláda padnúť, tak len vtedy, ak sa zmobilizuje verejnosť. Zopakujem to s plnou vážnosťou: neočakávajme charakter od nejakej väčšej skupiny koaličných poslancov. Určite odíde štátny tajomník ministerstva obrany Ondrejcsák, ktorý ani nie je ministrom. Myslím si, že to neunesie Šebej, možno Kresák, Žitňanská. To bude všetko. Zmeniť sa to môže len masívnym tlakom verejnosti. A že prvé zhromaždenie Ficom nepohlo? Mal totiž malú výhodu. Mohol to interpretovať ako pietnu spomienku, nie prejav odporu voči jeho vláde. Toto už nebude môcť urobiť, ďalšie protesty majú politické požiadavky.

dianie počas posledných dvoch týždňov sa dá rozdeliť na dve línie: samotné vyšetrovanie vraždy a politická zodpovednosť plynúca z tejto udalosti. Už samotné vyšetrovanie vraždy však ukázalo niekoľko rozporuplných momentov. Najskôr sa zistilo, že na mieste činu bol šéf Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, do ktorého pôsobnosti vraždy nespadajú. Policajný prezident najskôr tvrdil, že Krajmer ani nevstúpil do objektu, kde došlo k vražde. Keď kamerové záznamy dokázali opak, polícia priznala, že Krajmer bol súčasťou vyšetrovacieho tímu v plnom rozsahu. Čo tento detail hovorí o vyšetrovaní?

Galko: Nemalo sa to stať. Okrem toho, že Krajmer s vraždami nič nemá, tak o ňom Ján Kuciak písal v súvislosti s prepojením s nitrianskymi podnikateľmi Bödörovcami. Je to osoba v konflikte záujmov a to, že tam bol, spochybňuje celé vyšetrovanie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite