Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Žiadna regulácia, žiadne tresty

.filip Olšovský .rozhovory

V bratislavskej Inchebe ešte stále prebieha výstava ľudských tiel. Kanadský právnik David Matas kedysi vypracoval spolu s kolegom správu, ktorá potvrdila, že čínska vláda odoberá vo väzeniach orgány stúpencom učenia Falun Gong.

Žiadna regulácia, žiadne tresty MATEJ HAKÁR David Matas: Mojím cieľom je ukončenie núteného odberu orgánov v Číne.

prešlo už vyše jedenásť rokov, odkedy ste s kolegom Davidom Kilgourom vypracovali prvú správu o tom, ako sú ľuďom praktizujúcim Falun Gong v Číne odoberané orgány. Venovali ste sa tejto téme aj predtým?

Vedel som o Falung Gong a sám som ako právnik zastupoval niekoľko čínskych politických väzňov. Ako právnik sa zaoberám ľudskými právami na celom svete a vedel som o tom, že prívržencov Falung Gong v Číne prenasledujú. No predtým som sa nikdy nezaoberal problematikou odoberania orgánov. Všetko som sa dozvedel až počas nášho vyšetrovania.

dostali ste nejaké zistenia vopred alebo ste začínali od nuly?

Nie, vopred sme nemali žiadne dôkazy. Všetky materiály sme zbierali postupne sami.

pýtam sa preto, že celú správu, v ktorej v mnohých bodoch podporujete teóriu o násilnom odoberaní orgánov prívržencom Falun Gong, ste vypracovali za menej ako dva mesiace. Ako sa to dalo za taký krátky čas?

Je pravda, že v tom čase ste sa na internete o transplantácii orgánov nedočítali takmer nič. No mali sme niekoľko spolupracovníkov, ktorí vedeli po čínsky. Tí volali do nemocníc a pýtali sa, či tam ponúkajú orgány od ľudí z Falun Gong. A ľudia z nemocníc bez váhania odpovedali, že áno, keďže v tom nevideli nič zlé. Podobné to bolo s reklamami či webstránkami nemocníc. Na začiatku sa nám preto dôkazy zbierali ľahko, bolo to iba o vytvorení obrazu z toho, čo bolo verejne prístupné. Prístup k informáciám sa zhoršil až po tom, ako vyšla prvá verzia našej správy.

ktorý z dôkazov bol pre vás najsilnejší?

Som právnik, a preto sa na dôkazy pozerám ako na celok a nerobím závery, kým nemám vypracovaný celý obraz. Tak som pracoval aj na tejto správe. Samozrejme, existuje niekoľko vecí, ktoré ma zvlášť zaujali. V prvom rade samotné telefonáty, ktorých prepisy sú aj v správe. Ľudia z nemocníc, ktorí hovoria: Jasné, že máme orgány od Falung Gong, príďte si po ne. Navyše, po tom, ako sme zverejnili správu, si čínska vládna strana objednala televízny dokument, ktorého cieľom bolo vyvrátiť naše zistenia. Bavili sa s jedným z ľudí z nemocnice, kam sa dovolal aj náš spolupracovník. Pýtali sa ho, či je pravda, že sme mu volali. Povedal, že áno. Potom mu dali prepis nášho rozhovoru a spýtali sa ho, či to naozaj povedal. Povedal, že áno. Až na tie veci o Falun Gong. No v tom dokumente už nehovoria o tom, že existuje aj zvuková nahrávka nášho rozhovoru, ani o tom, ako by sme technicky dokázali použiť jeho hlas a donútiť ho hovoriť o Falun Gong.

„Z darcovských centier pochádza iba zlomok orgánov, ktoré sa ponúkajú na transplantáciu v Číne.“

aká bola reakcia na vašu správu vo zvyšku sveta?

Na začiatku sme boli iba dvaja – ja a kolega David Kilgour. Nemali sme za sebou žiadnu mimovládnu organizáciu, a tak bolo na nás, aby sme svoje zistenia rozniesli do sveta. Po čase si ich ľudia začali všímať a pripúšťať, že niečo také sa môže diať. Samozrejme, že najprv boli prekvapení. Netušili, že také čosi ako násilné odoberania orgánov sa môže diať. Jeden z častých problémov pri tematike ľudských práv je, že ľudia si často myslia, že to, čo sa deje v zahraničí, je rovnaké, ako to, čo sa deje u nich doma. Pre ľudí, ktorí nepoznali Čínu, bolo preto také čosi úplne nepredstaviteľné a odstrihnuté od ich vnímania reality.

pol roka po prvej verzii ste vydali doplnenú správu o odoberaní orgánov ľuďom Falun Gongu v Číne. V čom bola iná?

Po vydaní prvej správy sa nám podarilo rozprávať s oveľa väčším počtom ľuďmi. S takými, ktorí išli na transplantáciu do Číny či bývalými väzňami, ktorí z Číny utiekli. Závery druhej verzie boli rovnaké, no správa bola oveľa detailnejšia.

výsledky vašej správy boli často spochybňované tým, že si vás najala Koalícia pre vyšetrenie prenasledovania Falun Gongu v Číne, čiže jedna zo strán sporu.

Lenže to nie je pravda. Čínska komunistická strana bude odmietať akékoľvek obvinenia z porušovania ľudských práv. Akékoľvek. Maove hladomory, kultúrnu revolúciu, masaker na Námestí nebeského pokoja... Dôvod, prečo ich odmietajú, nie je, že sa nestali, ale že vykresľujú koministickú stranu v zlom svetle. Tak isto vnímam aj kritiku našej práce. Nie je založená na faktoch, ale na ideológii. Falun Gong je súbor cvičení. Nie je to organizácia a už vôbec nie výskumná spoločnosť. Čo Falun Gong spája, je ten istý súbor cvičení, ktoré majú nejaký duchovný základ. No ľudia vo Falun Gong neplatia nič za členstvo, nikam sa nepodpisujú, každý môže cvičiť kedy a kde chce. Nuž a pár takýchto ľudí si založilo nejakú Koalíciu pre vyšetrenie prenasledovania. Sám som si niekoľkokrát pozrel ich stránku, ale určite som z nich nič nečerpal. Mám vlastné metodologické zásady. Napríklad spoliehať sa iba na primárne zdroje. Ak sa pozriete na update našej správy z minulého roka, uvidíte, že v nej máme 2 400 odkazov – všetky z nich sú na oficiálne čínske zdroje. Naša práca teda nie je založená na tom, čo nám hovorí Falun Gong, ale paradoxne na tom, čo nám hovorí čínska vláda. Bojujeme s nimi ich vlastnými dátami.

veľkú kritiku tiež schytávate za to, že čínske nemocnice, v ktorých podľa vašich zistení dochádza k odoberaniu orgánov, prirovnávate k Auschwitzu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite