budeme sa rozprávať najmä o sršňovi ázijskom. Nedávno našli a eliminovali jednu kráľovnú v Pravenci. Čo je to vlastne za druh? Pretože keď som ako laik prvýkrát počul o sršňovi z Ázie, predstavil som si obrovský hmyz, veľký ako ľudská dlaň.
Asi myslíš sršňa mandarínskeho. O toho, našťastie, nejde, toto je sršeň ázijský, ktorý je veľkosťou podobný nášmu sršňovi európskemu, len sa mierne líši sfarbením. Na rozdiel od nášho nemá pruhované žlto-čierne telo, je skôr celý zafarbený do čierna so žltým zadočkom. Do Európy sa dostal pri preprave tovaru, vo Francúzsku ho majú už od roku 2004. Kráľovná z Pravenca, ktorú si spomínal, bola u nás za tento rok jediným exemplárom. Zimovala v dutine plastového okna, ktoré sem zabalili a previezli z nejakej zahraničnej fabriky. Po rozbalení u nás vypadla a jeden zo zamestnancov bol zhodou okolností včelár, ten ju spozoroval, odchytil a nahlásil.
koncom minulého roka bolo ale odstránené celé hniezdo.
Áno, minulý rok sme objavili už funkčné, plne zabehnuté sekundárne hniezdo. To znamená, že nejaká matka si tu odchovala celé generácie, niekoľko tisíc jedincov. Sršne ázijské žijú tak, že na jar vidíme kráľovné, ktoré prezimovali a hľadajú miesto na založenie primárneho hniezda, kde odchovajú prvé robotnice. O celé hniezdo, materiál, potravu a tak ďalej sa postará kráľovná, kým sa nevyliahne prvá generácia robotníc, ktoré sa už postarajú o ňu. V lete sa celá kolónia presúva do sekundárneho hniezda. Tento zvyk si doniesli z Ázie, kde sa presúvajú z nižších polôh do vyšších kvôli monzúnom. Tie sekundárne hniezda už majú niekoľko tisíc jedincov a liahnu sa tam aj nové kráľovné, ktoré ako jediné opustia hniezdo a prezimujú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.