Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Včelár Viktor Wercholák: Sršňa ázijského treba brať vážne, neohrozuje len včely

.marek Bartonek .rozhovory .rozhovor

Naše prostredie sa mení tak, ako sme si to nevedeli donedávna predstaviť. Na Slovensku sa objavili sršne ázijské, tentoraz to bola kráľovná, koncom minulého roka celé hniezdo. Koľko škody u nás tento ázijský druh sršňa dokáže napáchať a čo s tým? Odpovedá včelár Viktor Wercholák.

Včelár Viktor Wercholák: Sršňa ázijského treba brať vážne, neohrozuje len včely BORIS NÉMETH Viktor Wercholák je včelár a odborník na invázny druh – sršňa ázijského.

budeme sa rozprávať najmä o sršňovi ázijskom. Nedávno našli a eliminovali jednu kráľovnú v Pravenci. Čo je to vlastne za druh? Pretože keď som ako laik prvýkrát počul o sršňovi z Ázie, predstavil som si obrovský hmyz, veľký ako ľudská dlaň. 

Asi myslíš sršňa mandarínskeho. O toho, našťastie, nejde, toto je sršeň ázijský, ktorý je veľkosťou podobný nášmu sršňovi európskemu, len sa mierne líši sfarbením. Na rozdiel od nášho nemá pruhované žlto-čierne telo, je skôr celý zafarbený do čierna so žltým zadočkom. Do Európy sa dostal pri preprave tovaru, vo Francúzsku ho majú už od roku 2004. Kráľovná z Pravenca, ktorú si spomínal, bola u nás za tento rok jediným exemplárom. Zimovala v dutine plastového okna, ktoré sem zabalili a previezli z nejakej zahraničnej fabriky. Po rozbalení u nás vypadla a jeden zo zamestnancov bol zhodou okolností včelár, ten ju spozoroval, odchytil a nahlásil. 

koncom minulého roka bolo ale odstránené celé hniezdo.

Áno, minulý rok sme objavili už funkčné, plne zabehnuté sekundárne hniezdo. To znamená, že nejaká matka si tu odchovala celé generácie, niekoľko tisíc jedincov. Sršne ázijské žijú tak, že na jar vidíme kráľovné, ktoré prezimovali a hľadajú miesto na založenie primárneho hniezda, kde odchovajú prvé robotnice. O celé hniezdo, materiál, potravu a tak ďalej sa postará kráľovná, kým sa nevyliahne prvá generácia robotníc, ktoré sa už postarajú o ňu. V lete sa celá kolónia presúva do sekundárneho hniezda. Tento zvyk si doniesli z Ázie, kde sa presúvajú z nižších polôh do vyšších kvôli monzúnom. Tie sekundárne hniezda už majú niekoľko tisíc jedincov a liahnu sa tam aj nové kráľovné, ktoré ako jediné opustia hniezdo a prezimujú. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite