Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Myslíte si, že toto je skutočne násilie?

.inge Vagačová .rozhovory .rozhovor

Vedie Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách zriadené v rámci Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ktoré si tento rok pripomína desať rokov od svojho založenia. Zaoberá sa rodovo podmieneným násilím, potrebami obetí a poskytovaním služieb v oblasti násilia páchaného na ženách a domáceho násilia. Barbora Burajová.

Myslíte si, že toto je skutočne násilie? boris németh

začnime jednou z vašich kontaktných aktivít, ktorou je Národná linka pre ženy zažívajúce násilie. Tá je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ako funguje?

Projekt národnej linky pomoci je zameraný na prevenciu násilia prostredníctvom poskytovania anonymného e-mailového a telefonického poradenstva. Je to klasická krízová linka, nepretržite fungujúca bezplatne na čísle 0800 212 212. Poskytuje pomoc, podporu a poradenstvo pre ženy, ktoré zažívajú násilie. Naším cieľom je maximalizovať bezpečie nielen žien zažívajúcich partnerské násilie, ale aj ich detí. 

Skoro polovicu volajúcich tvoria ľudia z okolia žien. Ide o mužov či ženy, ktorým záleží na známych či blízkych a chcú vedieť, ako na násilie reagovať a akú podporu poskytnúť. Táto skupina volajúcich, ktorú nazývame tretie osoby, ukazuje, že ľudia sú všímaví, aspoň teda nám volajú tí, ktorí sú všímaví a nechcú urobiť chybu v tom, ako zareagujú na situáciu. Popri viac ako 500 ženách, s ktorými sme boli minulý rok v kontakte, nám zavolalo aj 22 mužov s tým, že zažívajú násilie vo svojom vzťahu. Aj keď je to neporovnateľne nižšie číslo, základné princípy a ciele intervencie sú rovnaké ako pri ženách – v rozhovore identifikovať problém, upozorniť na riziká, informovať o riešeniach a možnostiach pomoci. 

zavolám vám, vysvetlím situáciu a poviem, čo by som potrebovala. Alebo vlastne ani neviem, čo by som potrebovala, chcem sa niekomu zdôveriť, poradiť sa. Už na to treba obrovskú odvahu. Čo sa deje potom?

Ženy, ktoré sú bezprostredne po útoku, chcú svoju situáciu riešiť často hneď teraz. Pre iné je najdôležitejšie vypočutie. Pre veľkú časť z nich sa po identifikácii problému hľadá nejaká ambulantná služba, ktorú by mohli vo svojom okolí vyhľadať, a nadviazať dlhodobejší vzťah. Často sa hľadá krízové ubytovanie, najmä bezprostredne po útoku sa stáva, že žena s deťmi zostane na ulici.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite