ako je Pegasus zneužívaný aktérmi mimo Európskej únie a ktoré krajiny sú známe tým, že ho používali na špehovanie novinárov, aktivistov či opozičných politikov?
Spyvér Pegasus je obľúbeným nástrojom svetových diktátorov na špehovanie novinárov, aktivistov a disidentov a, bohužiaľ, ho využívajú aj niektoré demokracie. Odkedy Citizen Lab (kanadská výskumná inštitúcia, pozn. red.) prvýkrát odhalil použitie Pegasa proti disidentovi Ahmedovi Mansoorovi zo Spojených arabských emirátov, výskumníci a občianska spoločnosť odhaľujú mnohé prípady jeho zneužívania po celom svete.
Krajiny, kde bolo zdokumentované zneužívanie systému Pegasus, sú okrem iného Azerbajdžan, Mexiko, Salvádor, Dominikánska republika, spomínané Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Maroko, Poľsko, Španielsko, Srbsko, Maďarsko, Jordánsko, Bahrajn, Thajsko či Izrael. Disidenti a novinári v exile sa stali terčom aj v Belgicku, Francúzsku, Kanade, Lotyšsku, Litve a Poľsku. Okrem Pegasa existujú aj iné typy spyvéru zneužívaného vládami, napríklad Predator (od firmy Cytrox), Reign (QuaDream) či Hermit (RCS Lab).
Vlády často zneužívajú Pegasus a podobný spyvér na nabúranie sa do telefónov novinárov, disidentov, právnikov a aktivistov ako formu odplaty za ich prácu, ktorou je vyšetrovanie korupcie, kritizovanie vlády, boj za spravodlivosť alebo za prepustenie politických väzňov.
Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.