Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Chris Hadfield: Bez bláznivých bádateľov a lídrov to ľudstvo môže zabaliť

.juraj Petrovič .rozhovory .rozhovor

Ako sa z chlapca z farmy stane astronaut? Ako voňajú vesmírne lode? Prečo by každý mal raz letieť do vesmíru a ako taký prvý ozajstný let zmenil „kapitána Kirka“ zo Star Treku? O tom všetkom sme na festivale Starmus Earth hovorili s kanadským pilotom, astronautom a popularizátorom vesmírneho výskumu Chrisom Hadfieldom.

Chris Hadfield: Bez bláznivých bádateľov a lídrov to ľudstvo môže zabaliť STEVE RUSSELL/TORONTO STAR/GETTY IMAGES

dnes ste dorazili do Bratislavy, tak predpokladám, že ste ešte nemali čas si užiť mesto. 

Na Slovensku a v Bratislave som už bol. Párkrát som bol aj lyžovať na Štrbskom Plese. Raz sme tu s rodinou strávili Vianoce a Nový rok a boli sme pri Bratislave. Je to krásne mesto. Veľmi sa tu nevyznám, ale strávil som tu pár týždňov. A v tomto ročnom období ju nič neprekoná.

je tu super, aj počasie nám praje. Vráťme sa k našej téme pred týmto rozhovorom. V zákulisí sme hovorili o Charliem Dukeovi a jeho prezentácii, ktorá prebieha práve teraz. Chcel by som sa zamerať na inšpiratívnu stránku vecí ako Starmus, Apollo a podobne. Mali ste deväť rokov, keď Apollo 11 dorazilo na Mesiac, a bola to pre vás jedna z inšpirácií, však?

Inšpirovala ma všeobecne celá myšlienka prieskumu. Čítal som komiksy a sci-fi knihy, príbehy Arthura C. Clarka, Isaaca Asimova  a ďalších. Keď som mal asi šesť alebo sedem rokov, v televízii sa objavil Star Trek s Leonardom Nimoyom, Williamom Shatnerom a DeForestom Kelleym. Pre mňa, chlapca z farmy, to bolo neuveriteľné dobrodružstvo, ale stále len na úrovni fantázie a zábavy. Keď som však mal takmer desať, Apollo 11 úspešne doviezlo Neila a „Buzza“ na povrch Mesiaca. To bol pre mňa veľmi nezvyčajný priesečník medzi fantáziou a realitou. Pomyslel som si, „Fíha, keď to dokážu tí chlapi, prečo by som nemohol aj ja? Samozrejme, som Kanaďan, Kanada nemá astronautov, ale ani Spojené štáty ich donedávna nemali. Veci sa menia“.

A tak v tú horúcu letnú noc 20. júla som si len pomyslel: „Chcem to zažiť aj ja. Čo teraz?“ A to je otázka, na ktorú nájdete odpovede aj na Starmuse. Dejú sa neuveriteľné veci od mapovania geolokácie mozgu cez Charlieho Dukea kráčajúceho po Mesiaci až po monitorovanie metánu zo satelitov. A ak je pre vás niečo z toho zaujímavé, ako môžete zmeniť to, kým ste, aby to mohlo byť súčasťou vášho života? A myslím si, že to je skutočne dôležitý kľúč, najmä pre dieťa vo veku deväť alebo desať rokov.

pre vás tá cesta určite nebola jednoduchá. Najprv ste sa stali vojenským pilotom.

Najprv som sa stal plavcom, pretože astronauti trénujú pod vodou, potom som sa stal potápačom a potom som sa ako tínedžer naučil pilotovať lietadlá. V Kanade máme program s názvom Air Cadets, kde som sa naučil lietať na vetroňoch, keď som mal pätnást, a na motorových lietadlách, keď som mal šestnásť. 

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite